Batı Karadeniz ve Istranca masifi civarında EGM08 Bouguer anomalilerinin ters çözümünden hidrokarbon potansiyelinin araştırılması
EGM-08 Bouguer anomalies in the western black sea and Istranca massif investigation of hydrocarbon potential
  1. Tez No: 576251
  2. Yazar: RAMAZAN APA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, gravite anomalileri içinde farklı derinliklerde gömülü jeolojik yapıların izlenmesi ve ters çözümle modellenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Batı Karadeniz ve Istranca masifini içine alan sahanın EGM08 Bouguer verileri kullanılmıştır. Çalışmanın aşamalarında spektral analiz, Butterworth süzgeçleme ve yatay türevlerin genliği (YTG) yöntemi ile jeolojik süreksizliklerin sınırları görüntülenmiştir. Çalışma alanında daha önce bilinmeyen ve D-B ve KB-GD yönünde uzanan çizgisellikleri gözlenmiştir. Ayrıca Parker-Oldenburg algoritmasıyla modellenen temel kaya ondülasyonun kritik gradyent bölgeleri ile bu çizgiselliklerin konumlarının birbiriyle uyumlu olduğu belirlenmiştir. Özellikle bu yeni fayların ve temel kaya içindeki yükselimler, yapısal kapanlar olarak hidrokarbon birikim bölgelerine karşılık gelebilir. Çalışma alanının özellikle denizel kesiminde gözlenen bu türden jeolojik yapılar bölgenin hidrokarbon potansiyeli için dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to image the buried geological structures at different depths in gravity anomalies and to model them by inverse solution. For this purpose, EGM08 Bouguer data of the study which includes Western Black Sea and Istranca massive was used. Spectral analysis, Butterworth filtering and horizontal gradient magnitude method were used to determine the boundaries of geological discontinuities. In the study area, the lineaments which were not known before and extending in the direction of E-W and NW-SE were observed. In addition, it was determined that the critical gradient regions of the basement rock undulation were modeled by the Parker-Oldenburg algorithm. In particular, new faults and uplifts within the basement may correspond to hydrocarbon deposition as structural traps. Such geological structures, especially observed in the marine part of the study area, should be considered for the hydrocarbon potential of the region.