Tavşanlarda hMG ile oluşturulan ovaryan hiperstimülasyon sendromunun tedavisinde GnRH-a kullanımının etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 49020
  2. Yazar: EKREM SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
35 7.ÖZET 20 adet seksüel olarak matür, dişi, beyaz renkte, 2,5-3,5kg ağırlıklar arasındaki New-Zealand tavşanlar, 30 günlük deney boyunca ayrı ayrı kafeslere kapatıldı.Tavşanlara ilk 7 gün İM olarak günde 1 amp hMG yapılarak OHSS'na girmeleri sağlandı. 8.günde OHSS'lu tavşanlar rastgele iki eşit gruba.kontrol grubu(n=10 adet), deney grubu (n=10 adet) olarak ayrıldı. Deney grubundaki tavşanlara 8.gün s.c olarak tek doz Goserelin yapıldı. Tavşanların 0.-8.-9.-1 6.-23. ve 30. günler klinik ve hormonal parametreleri ölçüldü. Hormonal parametrelerin ölçülebilmesi için gereken kan, tavşanların boynuna yerleştirdiğimiz juguler ven kateterinden alındı. Bu kan örnekleri 3000 devirde +4 °C de 5 dakika santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Bu serumlar -20 °C'deki derin dondurucuya kodlanarak kondu. 31.gün toplu olarak RIA yoluyla biyokimya labaratuarınca P, LH, E-2 ve FSH yönünden değerlendirildiler. 30. günde tavşanların överlerini gözlemek ve tartmak için, her tavşana 50 mg/kg/IM ketamin yapıldı. Batınları açıldı ve överleri eksplore edildi. Hiperemi, korpus lutea, folliküler kistler ve polikistik görünüm yönünden överler değerlendirildi. Her iki over çıkarılarak, tavşan başına total over ağırlığı ölçüldü. Çalışmanın sonucunda tavşanlara enjekte edilen hMG'nin etkisiyle gerek klinik gerekse hormonal parametreler çok anlamlı olarak arttı ve tavşanlarda OHSS geliştiği saptandı. 8. gün goserelin enjekte edilen tavşanlarda 9. gün gerek klinik gerekse hormonal parametreler çok anlamlı olarak arttı, özellikle ascite skorundaki artışın OHSS' nun iki öldürücü komplikasyonu olan renal fonksiyon bozukluğu ve koagülasyon bozukluğunda artışa neden olacağını düşünüyoruz. Bu komplikasyonlar en önemli ölüm nedeni olduğu için.OHSS'nun tedavisinde goserelin kullanımının tehlikeli olacağı sonucuna vardık. Goserelin uygulanan tavşanlarda, 16.-23. ve 30. günlerde hem klinik hemde hormonal parametreler anlamlı olarak düşmüştür. Fakat aynı günlerde goserelin ascite skorunu düşürmede etkili olmamıştır. 16.-23. ve 30.günlerde; hem kontrol hemde deney grubundaki tavşanların ascite skoru farklı olmadığı için goserelin,öldürücü OHSS komplikasyonlarını önlemede etkisiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY 20 New Zealand rabbits which are sexually mature, female,white,and 2,5- 3,5kg were kept in different cages during 30 day experiment. They were given 1 amp. hMG injection as im. for 7 days in order to obtain OHSS manner. In the 8th day rabbits which turned into OHSS manner were randomly divided into equal groups,10 in the control group and 10 in the experimental one. In the 8th day,one dose goserelin as s.c. was injected to each rabbit in the experimental group. Clinical and hormonal parametres of the rabbits in each group were evaluated in 1th,8th,9th,16th,23rd and 30th days. Necessary blood in order to evaluate hormonal parameters were obtained from vena jugulare cathaters which we put into the necks of the rabbits. These blood samples were wound at 3000 rotation, at 4 °C for 5 minutes and their serums were obtained.These serums were coded and put into deep freeze at -20 °C.ln the 31st day, they were evaluated by using RIA in biochemistry labaratuary according to P,LH,E-2 and FSH.In the both day,50mg/kg/im Ketamin was injected to each rabbit in order to observe and weigh their ovaries.Their abdomens were opened and their ovaries were explored.The ovaries were evaluated in terms of hyperemi, corpora lutea.follicular cysts and polycystic apperance.Both ovaries were excised and the total ovarian weight each rabbits was weighed. In the end of our study,with the effect of hMG injected to the rabbits, both clinical and hormonal parametres increased very significantly and OHSS development on the rabbits were determined. In the 9th day,both clinical and hormonal parametres increased very significantly in those which goserelin were injected to in the 8th day. We think that, particularly, the increase in the ascite score will cause the increase in the renal function disorder and the coagulation disorder which are two lethal complications of OHSS.As these complications are the most important cause of death, we have come to a conclusion that the use of goserelin will be dangerous in the treatment OHSS. In the 16th, 23rd and 30th days, both clinical and hormonal parametres in the rabbits whith goserelin have significantly decreased. But goserelin has not been effective for decreasing the ascite score in those days.As ascite scores of both control and experimental group rabbits were not different in the 16th,23rd and 30th days, goserelin has been found ineffective in preventing the lethal complications of OHSS in the long run.