Tavşan ovarian hiperstimülasyon sendromunda asit oluşumu, ovulasyon ve steroidogenezis üzerine renin-anjiotensin sistem inhibitörlerinin etkileri
- Tez No: 32758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada AKE inhibitörü silazapril ve spesifik Ali reseptör blokörü saralazi- nin ovarian fonksiyonlarda ve OHSS'nda görülen asit oluşumu üzerindeki etkileri 27 adet Yeni Zelanda tavşanı üzerinde araştırıldı. HMG + HCG ile ovulasyon indüksiyonu yapılarak OHSS oluşturulan çalışma kapsamındaki tavşanlardan 2 ayrı gruba ovulasyon indüksiyonuna ilave olarak sila zapril ve saralazin solüsyonu intraperitoneal olarak enjekte edildi. Silazapril grubuna 11, saralazin ve kontrol grubuna 8 adet tavşan alındı. Silazapril solüsyonu bu gruptaki tavşanlara ovulasyon indüksiyonu boyunca her gün 2 mg/kg dozda, saralazin ise İmM solüsyonundan indüksiyonun 3. ve 5. günlerinde 0.5 cc, 7. günde ise 1.5 cc dozlarında enjekte edildi. Çalışma sonrası tedavi gruplarında, ovulasyon sayısı, batındaki asit miktarı ve periferik kanda tesbit edilen progesteron ve E2 değerleri kontrol grubu ile karşılaştı rıldı. Bu karşılaştırma sonucunda saralazin grubundaki ovulasyon sayısı kontrol gru buna göre anlamlı düzeyde daha az bulundu (p0.05). Silazapril ve saralazinin asit miktarı üzerinde herhangi bir etkileri tesbit edilemedi ve her 2 grup taki asit miktarı kontrol grubundakine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, the effects of ACE inhibitor cilazapril and specific All receptor blocker saralasin on the ascit formation which is seen in OHSS and on the ovarian function were investigated in rabbits. Animals divided into cilazapril, saralasin and control groups. OHSS was induced by using HMG and HCG in all rabbits. In the cilazapril group 1 1 animals also received 2 mg/kg dose of cilazapril solution intraperitoneally daily during the ovulation inducti on. In the saralasin group, animals received 1 mM saralasin solution 0.5 cc intraperi toneally on the third and fifth days and 1.5 cc on the seventh day of induction. Ovulation rate, amount of ascit in the peritoneal cavity and progesteron and estra diol levels in the treatment groups were compared with the control group. Ovulation rate in the saralasin group was found to be significantly less than the control group (p0.05). No effect of cilazapril and saralasin on the amount of ascit was found and amount of ascit in treatment groups were similar to that of the control group (p>0.05).