Polipropilen liflerin beton ve donatı arasındaki aderansa etkisi
Polypropylene fibers between concrete and equipment adherance effect
- Tez No: 490215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Betondaki kırılmalar, çimento ve agrega yüzeyindeki süreksizliklerden kaynaklanır Çimento ile agrega yüzeyini arasındaki gerilmelerden dolayı oluşabilecek mikro çatlaklar ve bu çatlakların büyümesi, beton karışımı sırasında katılacak liflerle engellenebilir. Lifler betonun süneklik başta olmak üzere mekanik özelliklerine katkıda bulunur. Dolayısıyla ani göçmelere engel olunmasına yardımcı olur. Bu çalışmada ise, beton ile donatı arasındaki aderans davranışına polipropilen liflerin etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deney için iki farklı beton karışımı belirlenmiştir. Hazırlanan betonlar, Polipropilen katılmadan ve hacimsel olarak %1, %0,50 ve %0,25 oranda Polipropilen katılarak imal edilmiştir. Bu karışımlar, içlerinde düşey olarak Ø10 donatının bulunduğu kaplara dökülmüştür. Betonların kürlenmeleri tamamlandıktan sonra hazırlanan düzenekler yardımıyla beton içerisindeki donatı çubuklarına çekme kuvveti uygulanarak, donatının beton içerisindeki sıyrılmaları gözlemlenmiştir. Deneyler neticesinde Polipropilenin donatı aderansını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cracks in concrete occur due to discontinuities in the surface of cement and aggregate. Micro cracks that may occur due to stresses between the cement and aggregate surfaces and the growth of these cracks can be prevented by the fibers to be added during the concrete mix. The fibers contribute to the mechanical properties of the concrete, especially ductility. It therefore helps to prevent sudden sinkages. In this study, the effects of polypropylene fibers on the adherence behavior between concrete and reinforcement were investigated experimentally. Two different concrete mixtures were determined for the test. The prepared concrete was manufactured by adding Polypropylene with 1%, 0,50% and 0,25% by volume without adding Polypropylene. These mixtures are poured into containers with Ø10 of vertical in them. After the curing of the concrete was completed, pulling force was applied to the reinforcement rods in the concrete with the aid of the prepared devices, and the rake of the fittings in the concrete was observed. As a result of the experiments, it was seen that Polypropylene adversely affected the adherence of the reinforcement.