Radyoterapi uygulamaları için yeni nesil hedef malzemelerin GEANT4 Monte Carlo simülasyon kodu kullanılarak belirlenmesi ve organ doz değerlerinin hesaplanması
Determination of new genetic target materials for radiotherapy applications by using GEANT4M Monte Carlo simulation code and calculation of organ dose values
  1. Tez No: 490214
  2. Yazar: MURAT ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Işın tedavisi olarak ta bilinen radyoterapi günümüzde özellikle kanser vaka sayısının artışı nedeni ile sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde tümörlü bölge çeşitli parçacık, iyon veya ışınlara maruz bırakılarak doku tümörden temizlenmektedir. Gama ışınları bu tip tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tümörün özelliklerine göre (tümörün bulunduğu yer ve tümörün boyutu) kullanılacak gama enerjisi belirlenmektedir. Uygun enerjideki ışınları uygun bölgeye göndermek radyoterapinin temelini teşkil eder. Bu çalışmada gama, radyoterapi uygulamalarında kullanılmak üzere yeni nesil hedef malzemeler kullanılarak elektron-gama dönüşümü için CERN GEANT4 Monte Carlo kodu kullanılacaktır. Ayrıca elde edilen farklı enerjili gama demetleri ile tüm vücut ışınlanarak organların maruz kaldığı doz değerleri hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Radiation therapy, which is known as beam therapy, is a frequently used treatment method especially due to the increase in the number of cancer cases. In this treatment method, the tumor is removed from the tumor by exposing it to various particles, ions or rays. Gamma rays are widely used in such treatments. The gamma energy to be used is determined according to the features of the tumor (the location and the size of the tumor). Posting the appropriate energy beam to the appropriate region forms the basis of the radiotherapy. In this study, the CERN GEANT4 Monte Carlo code will be used for electron-gamma conversion using the new generation target materials for use in gamma therapy applications. In addition, with the different energetic gamma rays obtained, the entire body will be irradiated and the dose values to which the organs are exposed will be calculated