Polipropilen lifli hibrit beton ile donatı arasındaki aderansın mafsallı kiriş deney metodu ile incelenmesi
Investigation of bond between polypropylene fiber reinforced hybrid concrete and reinforcement by hinged beam test method
  1. Tez No: 747642
  2. Yazar: MUHAMMED SARIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA KUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yalnızca mikro veya makro lifli betonların mekanik özelliklerinde iyileşme daha kısıtlı olmaktayken hibrit lif içerikli betonlarda ise sinerjik bir etki ile daha geniş kapsamlı iyileşme görülebilmektedir. Betonarme sistemlerde beton ve donatının yükleme altında beraber çalışabilmesi için aderansın yeterli miktarda sağlanması gerekmektedir. Beton-donatı aderansının sağlanamaması durumunda yükleme altında olan betonarme sistemlerde donatı sıyrılması gerçekleşmekte ve sistem yük taşıyamamakta olup bu durum yapı güvenliğini etkilemektedir. Bu çalışmada iki noktadan yükleme yöntemiyle eğilme altında olan mafsallı kirişlerle, polipropilen lifli hibrit beton ve donatı arasındaki aderansın araştırılması amaçlanmıştır. Kirişlerde Ø10 donatı, 50 mm (5Ø) ve 100 mm (10Ø) olmak üzere iki farklı kenetlenme (gömülme) boyu tercih edilmiştir. Mikro polipropilen lif beton hacminin %0,05'i oranında ve makro kopolimer-polipropilen lifler ise 1 m3 beton için sırasıyla 1, 2 ve 4 kg/m3 oranında kullanılmıştır. Referans (lifsiz), yalnızca mikro, yalnızca makro ve ikisinin karışımı hibrit polipropilen lifler olmak üzere toplam sekiz farklı karışım elde edilmiştir. Hibrit lifler içerisinde mikro liflerin miktarı sabit tutulmuştur. Çalışma sonuçlarında 5Ø kenetlenme boyunda hibrit lif içerikli karışımların aderans dayanımını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Özellikle 10Ø kenetlenme boyunda hibrit lif miktarı arttıkça aderans dayanımının giderek azaldığı ve maksimum aderans gerilmesinde sıyrılma miktarlarının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the improvement in the mechanical properties of only micro or macro fiber concretes is more limited, a more comprehensive improvement can be seen with a synergistic effect in concretes with hybrid fiber content. In reinforced concrete systems, sufficient bond must be provided in order for the concrete and reinforcement to work together under loading. If the bond of concrete-reinforcement cannot be achieved, reinforcement slip occurs in reinforced concrete systems under loading and the system cannot carry loads, which affects the safety of the building. In this study, it was aimed to investigate bond between polypropylene fiber reinforced hybrid concrete and reinforcement by two-point loading method through the hinged beams under bending. In the beams Ø10 reinforcement diameter and 50 mm (5Ø) and 100 mm (10Ø) embedment lengths, were preferred. Micro polypropylene fiber was used at the rate of 0.05% of concrete volume and macro copolymer-polypropylene fibers were used at the rate of 1, 2 and 4 kg/m3 for 1 m3 of concrete, respectively. A total of eight different mixtures were obtained as reference (without fiber), micro only, macro only and hybrid polypropylene fibers mixed with both. The amount of microfibers in hybrid fibers was kept constant. In the results of the study, it was observed that mixtures containing hybrid fibers, decreased the bond strength at 5Ø embedment length. Especially, it was observed that as the amount of hybrid fiber increased at 10Ø embedment length, the bond strength gradually decreased and the amount of slip increased at maximum bond stress.