Termoplastik elastomer esaslı kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of thermoplastic elastomer based composites
  1. Tez No: 490229
  2. Yazar: EREN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE AYLİN KARAHAN TOPRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte polimer teknolojisinde de her geçen gün önemli yenilikler ortaya çıkmaktadır. Bu yeniliklerle birlikte polimerlerin çeşitliliği artmış ve özellikleri geliştirilmiştir. Gelişen özellikler polimerlerin kullanım alanlarını yaygınlaştırmıştır. Son yıllarda geri dönüştürülebilirliği, işleme kolaylığı, mekanik özellikleri ve esnek yapısıyla termoplastik elastomerler (TPE) birçok çalışma için en uygun polimerlerden biri haline gelmiştir. Termoplastik elastomerlerden olan olan poli(strien-etilen-bütilen-stiren) (SEBS) blok kopolimeri rijit stiren gruplarıyla elastik etilen-bütilen gruplarından oluşmaktadır. Elastik ve sert grupları içinde barındıran SEBS polimeri mekanik özellikler açısından birçok avantaja sahiptir. Bunların yanında yeniden ve kolay işlenme gibi özellikleri de birçok avantaj sağlamaktadır. SEBS polimerinin mekanik özelliklerini daha üst seviyeye taşıyabilmek amacıyla son zamanlarda karbon esaslı dolgu maddeleri ve SEBS ile kompozitler üretilmektedir. Bu dolgu maddelerinden grafit, indirgenmiş grafen oksit ve karbon nanolifleri mekanik özellikleri açısından dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, grafit, indirgenmiş grafen oksit, karbon nanolif kullanılarak SEBS kompozitler üretilmiştir. Grafit ve karbon nanolif satın alınmış fakat indirgenmiş grafen oksit laboratuvarda üretilmiştir. Grafitten modifiye Hummers methodu kullanarak indirgenmiş grafen oksit elde edilmiştir. Polimer matris olarak iki farklı SEBS polimeri kullanılmıştır. Kütlece farklı oranlarda dolgu maddesi kullanılarak kompozitler hazırlanmıştır. Üretilen filmlerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu ile, mekanik özellikleri ise çekme cihazında karakterize edilmiştir. Karakterizasyon sonunda elde edilen verilere göre, polimer esaslı kompozitlerin mekanik özellikleri hem polimer matris hem de kullanılan dolgu maddesinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the developing technology, every day significant innovations are emerged in polymer technology. With these innovations, the diversity of the polymers has been increased and their properties have been improved. These properties extended the applications of the polymers. Recent years, thermoplastic elastomers (TPE) with good mechanical properties and elasticity that is recycled, easily processable have became one of the most feasible polymers for many research. Styren-ethylene-butylene-styrene (SEBS) block copolymer is a thermoplastic elastomer, that consists of rigid styrene and elastic ethylene-butylene groups. Since SEBS involves both rigid and elastic parts, it has a lot of advantages in terms of mechanical properties. In addition to these, there are many advantages such as recycling and easy fabrication. Recently in order to improve properties of SEBS block copolymer, SEBS composites are fabricated by using carboneous fillers. Among the carbonepus fillers, graphite, reduced graphene oxide and carbon nanofibers attrack attention due to their mechanical properties. In this study, graphite, reduced graphene oxide and carbon nanofibers/SEBS composites were fabricated. Graphite and carbon nanofibers were bought, reduced graphene oxide was fabricated in the laboratory. Reduced graphene oxide was synthesized by using modified Hummers' Method. Obtained reduced graphene oxide was analyzed by scanning electron microscope and transmission electron microscope. Two types of SEBS with different molecular weights were used in this research. Different polymer composites were prepared based on the filler ratio. Morphology and mechanical properties of the samples were investigated by using scanning electron microscope and mechanical testing device respectively. According to the results mechanical properties of the polymer based composites are influenced by both polymer matrix and the filler material.