Doğal kauçuk esaslı atık lateks eldı̇ven ve polı̇(etı̇len-ko-vı̇nı̇l asetat) kullanılarak yenı̇ termoplastı̇k elastomer kompozı̇tlerı̇n hazırlanması ve sönümleme özellı̇klerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Preparation of new thermoplastic elastomer composites by using natural rubber based latex gloves and poly(ethylene-co-vinyl acetate) and investigation of their damping properties
  1. Tez No: 596612
  2. Yazar: SEDA AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Atık kauçuklar günümüzde ekonomik ve ekolojik açıdan önemli bir sorundur. Bu sorunlar dikkate alındığında geri dönüşüm en iyi seçeneklerden biridir. Atıkları bertaraf etme ve faydalı ürün olarak geri dönüştürme amaçlı birçok çalışma bulunmaktadır. Doğal kauçuklardan elde edilen tek kullanımlık eldiven atıklarının geri dönüştürülmesi de bu çalışmalar arasındadır. Tez kapsamında, üretim fazlası veya hatalı üretim sonucu oluşan doğal kauçuktan üretilmiş lateks eldiven atıklarının yararlı ürün olarak geri kazanımının sağlanması amaçlanmıştır. Toz haline getirilmiş lateks eldivenlerin, termoplastik elastomer olan poli(etilen-ko-vinil asetat) (EVA) ile karıştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda öncelikle lateks eldiven tozunun karışım içerisindeki oranı ile mekanik özellikler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla 8 farklı oranda EVA-lateks karışımları hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımların mekanik ve sönümleme özellikleri incelenmiştir ve EVA miktarının artması mekanik özelliklerin arttığı görülmüştür. Bu tez çalışmasının temel amaçı aslında atık lateks eldiven tozunu karışım içerisinde yüksek oranda tutarak geri kazanımının sağlanmasıdır. Bu nedenle, EVA ile lateks arasındaki uyumluluğu artırmak için maleik anhidrit (MAH) ile aşılama yapılmıştır. Çekme testi sonucunda MAH ile aşılanmış karışımların, aşılanmamış karışımlara göre ile elastik modül, kopma dayanımı ve kopmadaki uzama değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sıkıştırma çalışmaları sonucunda aşılanmış karışımların absorbe ettiği enerji değerlerinde artış görülmüştür. En yüksek enerji sönemlenmesi MAH aşılanmış % 40 EVA ve % 60 lateks karışımında görülmüştür. Tüm bu deneysel çalışmalar sonucunda maleik anhrit ile aşılanmış EVALAT-g-MAH kompozit sistemlerinin uyumluluğun arttırılması ile mekanik özelliklerin arttığı ve doğal kauçuktan üretilmiş atık lateks eldivenlerin tartan pist plakalsı gibi yararlı ürün olarak geri kazandırabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the aim of this thesis is recycling of latex glove wastes occured as a result of excess or faulty production to useful products. Powdered latex gloves were mixed with poly(ethylene-co-vinyl acetate) (EVA). In order to investigate the effect of latex glove amount on mechanical and damping properties, 8 different EVA-latex mixtures was prepared. Mechanical and damping properties of these mixtures were investigated. The results obtained from EVA-latex mixtures showed that the increase in the amount of EVA in the structure caused a increase in mechanical and damping properties. The main purpose of the thesis is to enhance the recovery of waste latex glove by keeping it at high amount in the mixture. In order to increase the compatibility between EVA and latex, it was decided to grafting of maleic anhydride (MAH) onto EVA and lateks. End of the mechanical analysis we observed that elastic modulus, tensile strength and elongation at break were increased with MAH grafting. According to the values obtained from compression tests, the energy values absorbed by the grafted mixtures increased. The highest energy damping was observed in the grafted 40% EVA and 60% latex containing mixture. As a conclusion, grafting with MAH has a significant affect on mechanical and damping properties of composite systems. End of the all these studies, significant improving on the mechanical properties were obtained as a result of the compatiblization of EVALAT-g-MAH composite systems with MA and the recovery of waste latex gloves as a useful product like a tartan track surface.