GR-2 ve GR-5 titanyum alaşımlarının borlama yöntemi ile yüzey kalitesinin iyileştirilmesi
Enhance surface quality of titanium GR-2 and GR-5 alloys by boriding process
- Tez No: 490241
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Titanyum ve alaşımları, hafiflik ve yüksek mukavemet gibi üstün özelliklerinden dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Titanyum Gr2 ve Gr5 alaşımlarının borlama işlemiyle yüzey kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Gr2 ve Gr5 numuneler, 900°C, 950°C, 1000°C, 1050°C sıcaklık ve 6 saat süreyle %85 B4C ve %15 Na2CO3'ten oluşan toz ortamında borlama işlemine tabii tutulmuştur. XRD analizi sonucunda borlanan numunelerde oluşan tabakanın TiB ve TiB2 fazlarından oluştuğu tespit edilmiştir. Numunelerdeki tabakaların mikroyapısı ve elementel bileşimleri sırasıyla SEM ve EDS ile analiz edilmiştir. Borür tabakalarının kalınlığı, borlama sıcaklığının artmasıyla parabolik olarak artmıştır. Sıcaklığın artmasının borun yayınmasını kolaylaştırdığı görülmüştür. Benzer şekilde, borlama sıcaklığının artmasıyla tabakalardaki mikrosertliğin arttığı bulunmuştur. Gr2 numunelerdeki borür tabakaları, Gr5 numunelerdekinden daha kalın olmuştur. Gr5 numunelerdeki alaşım elementlerinin borun yayınımını azalttığı düşünülmektedir. Benzer şekilde, borlanan Gr2 numunelerin mikrosertliğinin, borlanan Gr5 numunelerinkinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, bahsedilen özellikler bakımından en iyi tabakanın 1050°C'de 6 saat süreyle borlanan Gr2 numunede olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium and alloys are used in many fields due to their superior properties such as lightness and high strength. In this study, it is aimed to enhance surface quality of Titanium Gr2 and Gr5 alloys by boriding process. Using 85% B4C and 15% Na2CO3 as boriding media, pack boriding technique to Gr2 and Gr5 samples was carried out at 900, 950, 1000, 1050 degrees C for 6 h. It was determined that boride layers were composed of TiB2 and TiB by means of XRD analysis. The microstructure and analyze the element content of layer on samples were examined by SEM and EDS, respectively. The thickness of boride layers was increased parabolically with increasing boriding time. It was seen that increasing boriding time leads to enhance diffusion of the boron. Similarly, it was found that microhardness of boride layers was increased with increasing boriding time. The boride layers on Gr2 samples was thicker than that on Gr5 samples. It was thought alloy elements in Gr5 samples give rise to reduce enhancement of boron penetration, Similarly, it was seen that microhardness of borided Gr2 samples was more than that of borided Gr5 samples. As a result, it was found that the boride layer of Gr2 sample which borided at 1050 degrees C for 6 h was the best boride layer.