Supplier selection by TOPSIS methods pilot study from Iran
TOPSIS yöntemlerle tedarikçi seçimi İran'dan pilot çalışma
- Tez No: 490298
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BABEK ERDEBİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Çok Kriterli Karar Alma (MCDM) sorunu için İdeal Çözüme Benzerlik Üzerine Tercih Sıralaması Tekniği'nin (TOPSIS) bir açıklamasını yapmakta ve Tedarikçi Seçimini (SS) gözden geçirmektedir. SS, MCDM yöntemleri ile anlaşılmış ve SS ile ilgili tüm karşılaştırmalar ve tartışmalar kısaca ele alınmıştır. Çalışma TOPSIS temelli bir değerlendirme yöntemi kullanmaktadır. Tedarikçi seçimi sorunu TOPSIS kullanılarak formüle edilmiş ve ardından girişimin etkileri ve seçim kriterleri arasındaki ilişki göz önüne alınarak kriterlerin ağırlıklarının hesaplanması için kullanılmıştır. Mevcut model, bir TOPSIS modeli kullanarak tedarikçi değişkenlerinin doğru ve kolay bir sınıflandırmasını sağlamaktadır. Bu vakada varılan başlıca sonuçların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için sayısal bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a statement of the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method for the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) problem, and reviews the Supplier Selection (SS). The SS is figured out by MCDM methods and all the comparisons and discussions about SS held in brief. The study employs an evaluation methodology based on TOPSIS. The supplier selection problem is formulated utilizing the TOPSIS and then utilized to determine the weights of the criteria by considering the effects of interference and the relationship among the selection criteria. The present model provides an accurate and easy classification of supplier variables using a TOPSIS model. A numerical example is given to clarify the results improved in this case.