Analysis of optoelectronics materials
Optoelektronik malzemelerin analizi
- Tez No: 490310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL EFE ESELLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Optoelektronik, ışığın yayılımı ve algılanması LED'lerin, güneş pillerinin, transistörlerin, ve fotodetektörlerin yapısı ve üretimi ile ilgili olan bir anabilim dalıdr. Cihazların sentezlenmesinde kullanılan malzemeler, (Silikon, MWCNT, SWCNT ve Grafen) radyasyon ışığını elektriğe veya tersine dönüştürme kapasitesine göre değişim göstermektedir. Bu tez, optoelektronik sistemlerde özellikle karbondan (grafit, fulleren, CNT, MWCNT, SWCNT ve Grafen) üretilen malzemelerin kökenini temsil eden grafen materyalinde bulunan karbon nanotüp malzemelerin analizini incelemekte ve MWCNT'lerin istisnai özelliklerini vurgulamaktadır. MWCNT numunesi üzerindeki deneyler, güç lazeri (200mW, 100mW, 50mW) ve dalga boyu 532nm olan Raman spektrometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optoelectronic is a section of electronics which deals with emitting and detecting of light such as LEDs, solar cells, transistors, photodetectors. These devices synthesis of materials (Silicon, MWCNTs, SWCNTs and Graphene) has a possibility to convert the incident radiation light in to electric power or vice versa. This thesis reviews the analysis of optoelectronic materials in particular for graphene material which represents the latest episode of the explorations of the origin of materials from carbon (graphite, fullerene, CNT, MWCNTs, SWCNTs and Graphene) and highlight the exceptional properties of MWCNTs and graphene by using Raman theory. An implementation, including experiment in a laboratory on MWCNTs sample by using Raman system which inclueds spectrometer with power laser (200mW, 100mW, 50mW) and wavelength 532nm.