Design of multiband microstrip antennas
Çok bantlı küçük mikroşerit antenlerin tasarımı
- Tez No: 490309
 - Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çok bantlı anten, telekomünikasyon sistemlerinde örüntüsü ve polarizasyonu nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Çalışma frekansını değiştirme kabiliyeti, aynı anteni kullanarak birden fazla amaçla kullanmamızı sağlar. Kolayca entegre olabilen düşük maliyetli yeniden yapılandırılabilir antenler için artan bir talep vardır. Bu tez, tasarımların parçalara ayrıldığı çok bantlı anten tasarımlarını içermektedir. İlk tasarım, 2.4GHz, 3.1GHz ve 4.2GHz besleme hattına bağlanan yarıklı ve yarıksız dört yamadan oluşmaktadır. Yarıklı tasarım,HFSS programı ile uyuşmazlık üretilmesinin sonucuydu. Frekans rezonansı, 0.07 ve 0.16 hataları ile 4.2 GHz'den 3.1 GHz'e dönüştürüldü. İkinci tasarım, koaksiyel prob beslemesini kullandığımız çok bantlı anten tasarımlarına ayrılmıştır. 1.6 GHz ve 3.6 GHz olmak üzere iki frekansı içeren en son üretim tasarımında çalıştık. Bu tezde, tasarlanan tüm antenlerin benzetimiyapılmış ve üretilmiştir. Ölçüm sonuçları ve benzetim sonuçları benzerdir.
Özet (Çeviri)
Multi-band antenna has received great attention in wireless communication systems due to its pattern and polarization. Its capability of varying its operating frequency enables us to accommodate more than one service by using the same antenna. There is an increasing demand for lower-cost reconfigurable antennas that can be easily integrated. This thesis discusses the designs of multi-band antenna in which the designs are divided into parts. The first design is characterized by four patches without slot and with slot connected to the feed line of 2.4GHz, 3.1 GHz and 4.2 GHz. The design with the slot was the result of manufacturing a mismatch with the HFSS program. The frequency resonance was converted from 4.2 GHz to 3.1 GHz with errors of 0.07 and 0.16. The second design is divided into multi-band antenna designs in which we utilize a coaxial probe feed. We worked on the latest manufacturing design which contains two frequencies, namely 1.6 GHz and 3.6 GHz. In this thesis, We simulated and fabricated all the designed antennas. Measurement results were similar to the simulation results.