Speech coding techniques in mobile communication systems
Gezgin iletişim sistemlerinde konuşma kodlama teknikleri
- Tez No: 490312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM BARAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Doğrusal Öngörümlü Kodlama-10 (Linear Predictive Coding – LPC-10), Kod Uyarımlı Doğrusal Öngörüm (Code Excited Linear Prediction - CELP) ve Sentez ile Analiz (Analysis by Synthesis - AbS) konuşma kodlama yöntemleri, ses kalitesi, bit oran ve karmaşıklık açısından karşılaştırılmaktadır. Konuşma kalitesi açısından başarım karşılaştırması öznel dinleme testleriyle, yani MOS (Ortalama Görüş Skoru) testi ile yapılmıştır. Tüm benzetimler Matlab programında gerçekleştirilmiştir. Testlerde kullanılan konuşma sinyalleri temizdir (herhangi bir arkaplan gürültüsü içermemektedir). Sonuçlar göstermektedir ki, ses kalitesi açısından yöntemler içerisinde en başarılısı CELP yöntemidir. Diğer yandan; bit oranı ve işlem süresi (karmaşıklık) açısından LPC-10 yöntemi en iyi sonuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the speech quality, bit-rates and complexity for basic Linear Prediction Coding (LPC-10), Code Excited Linear Prediction (CELP, Federal Standard 1016) speech coder, and Analysis by Synthesis (AbS) method. The speech qualities of these three speech coding techniques are compared by performing subjective listening tests namely MOS (Mean Opinion Score) tests. All the simulations are implemented in Matlab. The test signals used are pure signals (i.e. there is no intentional noise creation). Results indicate that for speech quality of all tested signals the CELP standard performs the best among the other used methods. While for bit-rate and processing time (complexity) the LPC-10 coder gives the best result.