Sinematografik mekanın ve gündelik hayatın göstergeleri üzerinden temsil mekanın çözümlenmesi: Stepford kadınları
The analysing of representational space by sings of cinematographic space and everyday life: The Stepford wives
  1. Tez No: 490331
  2. Yazar: HALDUN İLKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, mekânın bütünsel olarak ele alınmasıyla, sağlıklı bir mekân çözümlemesi yaklaşımının oluşturulması hedeflenmiştir. Bu bağlamda Lefebvren mekân anlayışı ve Toplumsal Göstergebilim arasında kurulan holistik bir yaklaşımla“Temsil Mekân”çözümlemesi yapılmıştır. Araştırmada mekân çözümlemesi, sinematografik mekân üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma nesnesi, Frank Oz'un yönettiği, 2004 yılı yapımı“Stepford Kadınları”filmidir. Bu doğrultuda, Lefebvren mekân anlayışı ve toplumsal göstergebilim aracılığıyla oluşturulan mekân çözümlemesi yaklaşımı ile“Stepford Kadınları”filminin mekân çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu mekân çözümlemesi ise izleyiciler üzerinden gerçekleştirilen bir deneysel çalışma ile sınanmıştır. Dolayısıyla, toplumsal olarak üretilmiş bir mekânın içeriğinin çözümlenmesinde hangi unsurların izlerinin sürülmesi gerektiği incelenmiştir. Araştırmada, bir araştırmacının ya da mekân tasarımcısının, mekâna nasıl yaklaşması gerektiği konusunda yöntem ve öneriler oluşturulmuştur. Bu yöntem ve öneriler ise gerçek bir mekânın nasıl çözümlenmesi gerektiğinin saptanması için bir zemin hazırlamaktadır.Bu araştırma ve mekânın kavranmasına dair önerileri, insanın özgürleşmesi ve yaşamın farkındalığıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create a healthy space analysis approach by taking the space as a whole. In this context,“Representational Space”analysis is being done with a holistic approach established between Lefebvrean space approach and Social Semiotics. Space analysis is carried out in cinematographic space. The research object of the research is the movie call“Stepford Wives”directed by Frank Oz in 2004. In this direction, space analysis of“Stepford Wives”has been realized with the approach of space analysis created by Lefebvrean space and Social Semiotics. This space analysis has been tested by an experimental study conducted through the audience. Hence, it has been investigated that which elements should be traced in analyzing the content of a socially produced space. In this research, methods and recommendations have been drawn up as to how a researcher or space designer should approach the space. These methods and recommendations lay the groundwork for determining how a real space should be analyzed.This research and its recommendations to understand of space is about human liberation and awareness of life.