A component based model driven software development framework for web based applications
Web tabanlı uygulamalar için bileşen tabanlı ve model güdümlü bir yazılım geliştirme çerçevesi
- Tez No: 490342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek kaliteli, uygun maliyetli, güvenilir ve zamanında tamamlanmış yazılım sistemlerini geliştirmek, bu sistemlerin büyüklüğü ve karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor bir iştir. Geleneksel sıfırdan yazılım geliştirme yaklaşımlarıbu zorlukla baş edebilmek için uygun olmayabilir. Bu nedenle yazılım geliştirme verimliliğini artırmak için farklı yaklaşımlar önerilmiştir. Bu yaklaşımlardan ikisi bileşen tabanlı yazılım mühendisliği ve model güdümlü yazılım geliştirme yaklaşımıdır. Bileşen tabanlı yazılım mühendisliği (CBSE), bir yazılımı geliştirirken yeniden kullanılabilir yazılım bileşenleri kullanarak,yeniden kullanılabilirlik problemine çözüm olarak önerilmiştir. Model güdümlü yazılım geliştirme (MDD), verimliliği artırmak, maliyeti ve harcanan eforu düşürmek için ortaya çıkmış başka bir yaklaşımdır. MDD, istenen sistemin temel özelliklerini modeller olarak temsil ederek ve bu modellerden nihai kaynak kodu üreterek yazılım geliştirme sürecinin zorluklarıyla yüzleşmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yazılım geliştirmeyi kolaylaştırmak için MDD ve CBSE yaklaşımlarının avantajlarını ve özelliklerini birleştirerek yeni bir yazılım geliştirme yöntemive çerçevesi önermektedir. Önerilen yöntem, bir e-öğrenme sistemi geliştirmek için başarıyla bir vaka çalışmasında kullanılmıştır. Önerilen çerçeve, mevcut bileşen tabanlı yazılım geliştirme süreç modelleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing a high quality, cost effective, reliable and on time software systems is a challenging task due to the large size and complexity of these systems. Traditional developing approaches that are concerned with constructing software systems from scratch cannot be suitable for dealing with this challenge. For that reason several approaches have been introduced to increase the productivity of the development. Two of these approaches are component based software engineering and model driven software development. Component based software engineering (CBSE) has been introduced as a solution for software reusability problem by using reusable software components to build new software system. Model driven development (MDD) is another approach in software development that was introduced to increase productivity and decrease the cost and effort. MDD aims to face the challenges of software development process through representing the essential aspects of the required system as models and generating the final source code from these models. The aim of this work is proposing a software development framework that combines MDD and CBSE approaches for merging the advantages and features of these approaches to facilitate software development. The framework is used successfully to develop an e-learning system as a case study. The framework was evaluated by making a comparison between existing component based software development process models and our framework.