Design and optimization of an atmospheric distillation unit in an oil refinery
Bir petrol rafinerisindeki atmosferik damıtma ünitesini tasarım ve optimizasyonu
  1. Tez No: 490350
  2. Yazar: KHALED HUSEIN E. SOWANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYI, PROF. DR. ERDOĞAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde, ham petrol üretimi ve damıtımı, hemen hemen tüm dünyada önemli süreçlerdir. Petrol ürünlerinin fiyatı, talebin beklenenden daha güçlü olması nedeniyle artmaktadır. Son birkaç yılda, farklı süreçlerin benzetimlemesi, özellikle neredeyse tüm kimyasal süreçlerin davranışlarının incelenmesinde önemli bir araç haline geldi. Doğru bir benzetimleme, sanayide, süreçlerin gerçek operasyonunu gerçekleştirmek zorunda kalmadan süreçler hakkındaki bilginin geliştirilmesi gibi en iyi avantajları getirebilir. Basitçe benzetimleme, bir bilgisayar modellemesinin matematiğini, giriş parametrelerinin verilerini temel alan sistem davranışının açıklamasına çevirebilir. Benzetimleme ve modelleme, farklı mühendislik uygulamalarında çok önemlidir, çünkü uygulanabilir olmayan, erişilemeyen, çok masraflı veya tehlikeli olabilecek süreç işlemini tanımlarlar. Bu çalışmada, Libya petrol rafinerisinde atmosferik damıtma ünitesinin (ayrıca ham petrol damıtma ünitesi, CDU, olarak da adlandırılmaktadır) bir bilgisayar modeli tasarlanmış ve CDU'daki orta damıtma ürünü (distilat) üretimlerini iyileştirmek için nafta ürününe odaklanan benzetimlemeler gerçekleştirilmiştir. Ham petrol verileri, proses ünitesinin çalışma koşulları ve diğer önemli veriler, gerçek rafineriden alınmış ve CDU modelini oluşturmak için benzetimleme ortamına girilmiştir. Aspen programı, tüm süreci doğru bir şekilde tasarlama olanağı sağlar ve süreçlerin nasıl gerçekleştiği hakkında doğru bilgi verir. Bu çalışma, ham petrol damıtma ünitesinin tasarımı ve benzetimlemesini içermekte ve en çok istenen değerli ürünlerden biri olması nedeniyle nafta ürününün hacimsel akış hızının geliştirilmesine yoğunlaşmak suretiyle, orta damıtma ürünü üretimlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bulgularımıza göre ağırlıklı olarak nafta, gazyağı (jet yakıtı), hafif gaz yağı (LGO) üretimini artırmak mümkündür. Ayrıca, damıtma kalıntısının hacimsel akış hızının aynı anda azaltılması da mümkündür ve bu durum bu çalışmanın temel amaçlarından birini teşkil etmektedir. Nihayetinde, CDU benzetimlemesi başarıyla tamamlanmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Ham petrol rafinasyon sürecindeki farklı çalışma koşullarının ham petrol ürünlerinin verimi ve bileşimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Benzetimlemenin başarılı çalıştığından emin olabilmek için elde edilen sonuçlar, gerçek damıtma kolonu üretim verileri ile karşılaştırmıştır
Özet (Çeviri)
Today, production and distillation of crude oil are important processes in almost all around the world. Price of the petroleum products is rising due to the high demand which is much stronger than expected. In the last few years, simulation of the different processes has become an important tool, especially in the study of behavior of almost all the chemical processes. A proper simulation can bring the best advantages to industry, such as improving the in knowledge about the processes without the need to carry out the real operation of the processes. Simply, simulation can translate the mathematics of a computer modeling to description of the system behavior based on the data of input parameters. Simulation and modeling are very important in different engineering applications, because they describe the process operation that may not be feasible, may be inaccessible, too costly, or dangerous. In this study a computer model of atmospheric distillation unit (which is also called crude distillation unit, CDU) in Libyan oil refinery was designed and simulations were performed to improve the middle distillate productions in CDU focusing on Naphtha product. Data of the crude oil, the operating conditions of the process unit, and other essential data were collected from actual refinery and entered into the simulation environment to generate the CDU model. Aspen program provides a capability to design the entire process accurately and gives us accurate information of how processes take place. This study includes the design and simulation of the crude distillation unit, and aims to improve its middle distillate productions, by concentrating on the improvement of the volumetric flow rate of the naphtha product, because it's one of the most demanded valuable products. According to our findings, it's possible to increase mainly the production of naphtha, kerosene (jet fuel), light gas oil (LGO). In addition reducing the residue volumetric flow rate at the same time is possible, and this is one of the objectives of this study. Ultimately, the simulation of the CDU is successfully completed, and the obtained results are discussed. The effects of the different operation conditions in the crude oil refining process on the yield and the composition of the crude oil products are investigated. To ensure the simulation works successful, the obtained results are compared with the actual distillation column production data.