Alternatif turizmin bölgesel kalkınmaya etkisi: Beyşehir yöresi örneği
Alternative tourism local development impact: Beyşehir region example
- Tez No: 490351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
1970'li yıllardan günümüze turizm sektörü gelişmiş ülkeler için ekonomik büyümenin gelişmekte olan ülkeler için ise ekonomik kalkınmanın önemli araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda, çevreye ve yerel kültürlere daha duyarlı hale gelen turizm tüketicisinin tüketim tercihlerinin değişmesiyle daha fazla gündeme gelen alternatif turizm, kalkınmada geri kalmış yörelerin turizm potansiyellerini harekete geçirerek, geri kalmışlığın sebep olduğu sosyo-ekonomik sorunların çözümünde de önemli bir politika aracı haline gelmiştir. Bu kapsamda araştırmada Konya İline bağlı Beyşehir yöresinin alternatif turizm potansiyeli incelenmiş ve söz konusu potansiyelin bölgesel kalkınmadaki rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada daha önce yapılmış çalışmaların ölçekleri geliştirilerek anket formu oluşturulmuş, 192'si yerli halk, 219'u yerli turist olmak üzere toplam 411 kişiye birebir uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 paket programından yararlanılarak yüzde, frekans, Ki-Kare, varyans analizi, t testi istatistik yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From 1970s, the aily tourism sector has emerged as one of the important means of economic growth for developed countries and for developing countries as an important means of economic development. In recent years, alternative tourism, which has become more sensitive to the environment and the local cultures, has become an important policy tool in the solution of the socio-economic problems caused by backwardness by activating the tourism potentials of undeveloped regions. In this study we rechearched the alternative tourism potential of the Beysehir region connected to Konya City and we tried to determine its role of the potential in regional development. We prepared a questionnaire form by using previous studies. We applied this form on a total of 411 persons of which 192 are local residents and 219 domestic tourists. Percentage, frequency, Chi-square, variance analysis, t-test statistical methods were used in the analysis of the data obtained by the questionnaire using IBM SPSS 21.0 package program. For statistical significance,.