Mechanical, thermal, and morphological properties of carbon fiber reinforced acrylonitrile-butadiene-styrene composites
Karbon elyaf ile güçlendirilmiş akrilonitril-bütadien-stiren kompozitlerin mekanik, ısısal ve morfolojik özellikleri
  1. Tez No: 490379
  2. Yazar: SHAN ABDULALAZIZ AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHA TİRKEŞ, DR. ÜMİT TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, kısa karbon elyaf (CF) takviye edilmiş akrilonitril-bütadien-stiren (ABS) bazlı kompozitler hazırlanmıştır. CF için %5, %10, %15 ve %20 şeklinde dört farklı ekleme oranı kullanılmıştır ve en uygun konsantrasyon saptanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak, CF kaplama yüzeyi ve kaplamanın kompozitlerin temel özelliklerine etkisi çalışılmıştır. Karakterizasyonlarda, kompozitlerin mekanik, ısısal-mekanik, eriyik-akış ve morfolojik performansları baz alınmıştır. Test sonuçlarına göre, ABS'nin özellikleri CF eklemeleriyle ile artmıştır. Mekanik test sonuçları yardımıyla, %10 ve %15 yükleme oranları ABS/CF kompozitleri için en uygun düzey olarak saptanmıştır. Kaplanmış CF içeren kompozitler, kaplanmamışlardan daha iyi sonuçlar sergilemiştir. MFI testi göstermiştir ki; ABS'nin işlenebilirliği CF katılımıyla etkilenmemiştir. Kompozitlerin SEM resimleri incelendiğinde, kolayca anlaşılmaktadır ki; CF kaplama yüzeyi sayesinde CF yüzeyleri polimer matris ile çevrilmiştir ve kaplanmamış CF içeren ABS kompozitlerinde ayrılmalar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, short carbon fiber (CF) loaded acrylonitrile-butadiene-styrene (ABS) based composites were prepared. The four different loading ratio of CF as 5%, 10%, 15% and 20% were used and the optimum concentration was tried to obtain. Additionally, sizing layer of CF was removed and effect of the sizing to basic properties of composites was studied. Characterizations were based on mechanical, thermo-mechanical, melt-flow and morphological performances of composites. According to test results, properties of ABS were enhanced with CF additions. 10% and 15% loading ratios were obtained as optimum level for ABS/CF composites by the help of mechanical test results. Sized CF containing composites display better results than desized ones. MFI test showed that the processability of ABS did not affected by the inclusions of CF. As the SEM images of composites were examined, it was clearly observed that CF surfaces were covered by polymer matrix thanks to sizing layer of CF and debondings were formed for desized CF filled ABS composites.