The study of isolation and analysis of medicinal potential of Stachys cretica Lamiaceae leaves methanolic extract
Stachys cretica Lamiaceae bitkisinin metanol özütünün tıbbi potansiyel analizi ve ızolasyon çalışması
  1. Tez No: 490387
  2. Yazar: SAADA S. ABDULGADAR ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3855
Özet
Dogal ürünlerin antioksidan aktivitelerinin çalışılması bu yapıları serbest radikaller ve onların etkilerine karşı yüksek koruma özelliklerinden dolayı avantajdır. Bu çalışmada Stachys cretica bitkisinin yaprakları fenolic ve flavonoid içerik açısından incelenmiş, anti oksidan enzimler üzerine etkisi araştırılmıştır. Kolon kromatagrafisi ve ince tabaka kromatografileri kullanılarak fraksiyon ayrıştırması yapılmıştır. Anti oksian enzim çalışmaları için Glutatyon-S-transferaz, süperoksit dismutaz ve katalaz enzimleri kullanılmıştır. Bitki özleri, metanol yöntemleriyle hazırlanmıştır. Fraksiyonların toplam fenolik ve flavonoid içeriği açısından karşılaştırılmış, en yüksek toplam fenolik bileşi içeren fraksiyon enzim analizlerinde kullanılmıştır..Glutatiyon-S-transferaz (GST) enzimi üzerine bitki yapraklarının inhibitör etkisi % 100 olarak bulunmuş ve bu enzim için IC50 değeri2.639 g / L olarak hesaplanmıştır. Bitki yapraklarının superoksit dismutaz (SOD) ve Katalaz enzimleri üzerine inhibitör etkisi sırsıyla % 80 ve % 90 dan az olarak bulunmuş yine bu enzimlere ait , yarım maksimum inhibisyon konsantrasyon değeri IC50 degerleri SOD için 0.7230 g / L iken katalaz için 0.1474g/L olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The advantage of studying antioxidant activity of natural products is they have high protection of body from free radicals and their effects. In this study the antioxidant effect of stachys cretica plant leaves extract was analyzed due to their total phenolic and flavonoid contents, and their effects on antioxidant systems.The chromatographic techniques such as column chromatography (CC) and thin layer chromatography (TLC) were also used. By measuring the effect of plant on the activity of the antioxidant system; glutathione-S-transferase, superoxide dismutase and catalase enzymes are used.The plant extracts were prepared by methanol extraction. The total phenolic and flavonoid contents of the fractions were compared; the fraction with highest total phenolic compounds was used for further analyses. The inhibitory effects of leaves of plant on Glutathione-S-transferase (GST) was 100% with half maximal inhibitory concentration value IC50 of 2.639g/L and superoxide dismutase (SOD) activities were 80% with IC50 of 0.7230g/L and the inhibitory effect of catalase enzyme was less than 90%with IC50 of 0.1474g/L.