Piroklastik kayaçlarda mikro-yapının fiziksel ve mekanik özellikleri
The effects of micro structural charestirictis on physical and mechanical properties in pyroclastic rocks
  1. Tez No: 490396
  2. Yazar: SEVAL ÇADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kapadokya Bölgesinden 6 farklı lokasyondan toplam 14 adet piroklastik kayaç örneği alınmıştır. Bu çalışmada, Kapadokya Bölgesinde geniş yayılım sunan piroklastik kayaçların sahip oldukları mikro-yapısal özelliklerin jeomekanik özellikler üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Söz konusu örneklerin mikro-yapısal ve jeomekanik özelliklerini belirlemek amacıyla, bir dizi laboratuvar çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda, doku şekli, kaynaşma derecesi, bileşen oranı ve bileşen şekil parametreleri gibi mikro-yapısal parametreler belirlenmiştir. Buna göre, dokusal ve toplam kristal oranı gibi mikro-yapısal parametreler dayanım üzerinde oldukça etkili olurken, şekil parametrelerinin dayanım üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Mikro-yapı ile dayanım arasındaki ilişkinin tek bir mikroyapısal parametre üzerinden değil de tamamını kapsayacak genel bir mikro-yapısal indeks yaklaşımıyla değerlendirmenin daha doğru olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 14 pyroclastic rock samples were taken from 6 different locations in Cappadocia Region and a series of laboratory works were carried out to determine the microstructural and geomechanical properties of the pyroclastic rocks. The effects of microstructural features on geomechanical properties of pyroclastic rocks which are widely observed in Cappadocia Region were investigated in this study. Microstructural parameters such as texture, welding degree, component ratio, shape parameters of components have been determined in this scope. According to this, geomechanical properties of ignimbrites are extremely controlled by texture and total crystal ratio, while the shape parameters have no effect on it. A combined microstructural index should be used by evaluating of microstructural effect on geomechanical properties instead of using a single microstructural parameter.