Nevşehir il merkezinde trafik kaynaklı gürültü düzeyleri ölçümü ve gürültü haritasının hazırlanması
Measurement of traffic noise levels in the center of Nevsehir province and preparation of noise map
- Tez No: 490395
- Danışmanlar: DOÇ. ERKAN KALIPCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hızlı kentleşme ve endüstrileşme süreci birçok çevre sorununu da beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi de kent peyzajlarında önemli derecede rahatsızlık meydana getiren gürültü kirliliğidir. Kentlerdeki gürültünün en önemli kaynağını ise motorlu taşıtlardan kaynaklı trafik oluşturmaktadır. Bu çalışmada Nevşehir il merkezinde trafiğin yoğun olduğu kavşak ve yollardaki gürültü düzeylerinin saptanması, ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve elde edilen veriler ışığında gürültü haritalarının çıkarılması amaçlanmıştır. Bunun için kavşaklar ve ana arterler üzerinde gürültü ölçümü yapılacak 60 adet ölçüm noktası belirlenmiştir. Ölçüm noktalarının koordinatları Magellan Explorist 710 marka el tipi GPS alıcısı ile tespit edilmiştir. Ölçüm noktalarında oluşan gürültü seviyeleri Svantek marka Tip I gürültü ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Ölçümler 2016 yılının Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında trafiğin yoğun olduğu saatler olan; sabahları 07.00 - 09.00 saatleri, öğlenleri 12.00 - 14.00 saatleri, akşamları 19.00 - 21.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ölçümler gürültü düzeyi ölçülecek yolun veya kavşağın kenarında bulunan kaldırımların yola bakan kenarlarında, yerden 1,5 m yükseklikte yapılmıştır. Elde edilen veriler Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinde (ÇGDYY) belirtilen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca ölçüm noktalarındaki geçen araç sayıları, trafik ışığı durumu, çevre yoğunluk indeksi gibi etkenlerin gürültü düzeyine etkileri de araştırılmıştır.Ölçüm yapılan tüm noktaların sabah, öğlen ve akşam saatlerinin tamamında ÇGDYY sınır düzeylerinin aşılmış olduğunun belirlenmesi Nevşehir il merkezinde trafik kaynaklı gürültü kirliliği sorununun ciddi boyutlarda olduğunu göstermektedir. Yapılan gürültü ölçüm değerleri ArcGIS ortamına aktarılarak Nevşehir il merkezine ait sabah, öğle ve akşam olmak üzere gürültü kirliliği haritaları oluşturulmuştur. Elde edilen haritalar ve veriler değerlendirilerek il merkezindeki gürültü kirliliğinin azaltılması ve önlenmesi için gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization and industrial ization process brings many environmental problems together. One of these is the noise pollution which causes discomfort in urban landscapes. The most important source of noise in the city is the motorized traffic. In this study, it was aimed to determine noise levels at crossroads and roads where traffic is intense in Nevsehir province center, to determine the related factors and to remove noise maps in the obtained data light. For this, 60 measurement points for noise measurement at intersections and main arteries were determined. The coordinates of the measurement points were determined by the Magellan Explorist 710 handheld GPS receiver. The noise levels at the measuring points were measured with a Svantekbrand Type I noise meter. Measurements are the hours of intense traffic in February, March, April, May, June, July of 2016; 07.00 - 09.00 in the morning, 12.00 - 14.00 in the afternoon, and 19.00 - 21.00 in the evening. Measurements were made at a height of 1.5 m above the ground, at the roadside edges of the sidewalks at the edge of the road or junction where the noise level was meusured. The data obtained are compared with the limit values stated in the Regulation on the Assessment and Management of Environmental Intensity (ÇGDYY). In addition, the effects of factors such as number of passing vehicles, traffic light condition, environmental density index on the noise level of the measuring points were investigated.Observation that the border levels have been exceeded at all of the morning, afternoon and evening hours of all the measured points indicate that the traffic noise pollution problem is serious in Nevsehir province center. Noise measurement values were transferred to ArcGIS environment and noise pollution maps were formed in morning, noon and evening belonging to Nevsehir province center. The obtained maps and data were evaluated and suggestions for reducing and preventing noise pollution in the province center were presented.