Keban Baraj Gölü Pertek bölgesinde yetiştiriciliği yapılan ve doğadan avlanan gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) besin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the nutrient levels of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) farmed and caught from Pertek Keban dam Lake region
- Tez No: 490403
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN CAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Munzur Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Keban Baraj Gölü Pertek Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan ve bu bölgeden avlanan gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) kas ve karaciğerinde yağ asitleri, kolesterol, yağda çözünen vitaminler (A, D, E ve K vitaminleri) ve aminoasit düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ortalama ağırlığı 356,01±12,03 g ve ortalama total boyu 30,88±2,06 cm olan toplam 120 adet gökkuşağı alabalığı kullanılmıştır. Kas ve karaciğerden kimyasal analizler için doku örnekleri alınmıştır. Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) arasında oleik asidin en baskın olan yağ asidi olduğu belirlenmiştir. Oleik asidin kas dokusunda doğa ve kafes değerleri arasındaki farklılıkların önemsiz (P>0,05) olduğu bulunmuştur. Oleik asidin karaciğer dokusunda doğa ve kafes değerleri arasındaki farklılıkların Mayıs ve Haziran aylarında önemli (P0,05) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Nutrient Levels of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) Farmed and Caught from Pertek Keban Dam Lake Region In this study, fatty acids, cholesterol, fat soluble vitamins (A, D, E and K vitamins) and aminoacid levels were compared in muscle and liver of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) caught from wild and farmed in Keban Dam Lake Pertek Region. A total of 120 rainbow trout, with an average weight of 356.01±12.03 g and an average total height of 30.88±2.06 cm, were used. Tissue samples were taken from muscle and liver for chemical analyzes. Oleic acid was the dominant mono unsaturated fatty acids (MUFA). The differences in the wild and cage levels of oleic acid in muscle was insignificant (P>0.05). The differences in the wild and cage levels of oleic acid in liver was significant (P0.05).