Güneş enerjisi çatı uygulamaları için bir matematiksel model önerisi
A mathematical model suggestion for solar energy roof applications
  1. Tez No: 490407
  2. Yazar: NURHAN HEDEF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT TERZİ, YRD. DOÇ. DR. KENAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji ulusal refahın artırılarak, gelişmişlik düzeyinin belirli aşamaya getirilmesi, küresel rekabet alanında söz sahibi olunabilmesi açısından en önemli faktörleden biri olarak gösterilmektedir. Bu nedenle ihtiyaçlar doğrultusunda enerji kaynaklarının verimli kullanımı artırılmalıdır. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin bir ülkedir. Güneş bu kaynakların en önde gelenidir. Büyük güneş enerjisi üretim santrallerinin olduğu gibi artık bireysel tüketicinin ihtiyacına yönelik üretim yapılması için de gerekli yönetmelikler getirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bireysel ev tipi çatı güneş sistemleri uygulamalarıyla enerjisini karşılamak isteyen tüketiciler, bir karar destek sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez kapsamında bireysel ya da kurumsal ihtiyaçları için, binaların çatılarında güneş enerjisi sistemi kurmak isteyen tüketicilerin ya da karar vericilerin kullanabilecekleri bir karar destek sistemi önerilmektedir. Böylece, breysel kullanıcılar; kurulu gücünü karşılayabilecek, alana en uygun sistem eleman seçimini yapabilecek bu karar destek sistemi ile hedeflediği güneş enerjisi sistemine ulaşabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Energy is shown as the most important factor in terms of being able to have a global competitive area, increasing national prosperity and bringing the level of development to a certain stage. In order to meet these needs, the use of energy resources should be increased. Turkey is a very rich country in terms of renewable energy sources. The sun is at the forefront of these sources. Regulations have been introduced and started to be applied to the production network for the needs of the more individual consumers as well as the production plants of the big solar energy. Consumers who want to meet the energies with the applications of individual domestic roof solar systems need a decision support system. In this thesis, a decision support system is suggested for consumers or decision makers who want to install a solar energy system in the roofs of buildings for individual or institutional needs. By this way individual users will be able to reach the solar energy system they aim with this decision support system which can meet the installed power and can make the system element selection that is most suitable for the area.