Kamu binalarında çatı üstü güneş enerjisi santralinin simülasyon yazılımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of a sample rooftop solar power plant in public buildings within the framework of energy conservation legislation using simulation software
  1. Tez No: 946025
  2. Yazar: SEBAHATTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerjinin verimli kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki baskısının hafifletilmesi ve çevrenin korunması, günümüz enerji politikalarının temel önceliklerindendir. Bu doğrultuda, enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik çeşitli yasal düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bunlardan biri de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'dur. 2007'de yürürlüğe giren bu kanun, kamu binalarında enerji tasarrufunu teşvik eden bir çerçeve sunmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını desteklemektedir. Kanun, enerji tüketiminin azaltılması ve sürdürülebilir çözümlerin yaygınlaştırılması gibi hedeflerle, kamu binalarında çevresel ve ekonomik fayda sağlayacak uygulamaları ön plana çıkarmaktadır. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ve özellikle çatı üstü güneş enerji santralleri (çatı GES), bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışması, kamu binalarında çatı GES uygulamalarının enerji verimliliği ve tasarruf hedeflerine katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, güneş enerjisinin genel özellikleri, güneş panellerinin işleyişi, güneş enerji santralleri ve çatılara kurulan PV sistemlerin potansiyeli ele alınmıştır. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'nun kamu binalarına yönelik tasarruf beklentileri dikkate alınarak, Sivas bölgesinde bir kamu binası örneği üzerinden bu hedeflerin uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Sivas, İç Anadolu Bölgesi'nde güneş enerjisi açısından elverişli bir lokasyon olarak seçilmiştir. Bölgenin iklim koşulları ve güneş ışınımı potansiyeli, çatı GES projeleri için uygun bir zemin sunduğu için tercih edilmiştir. Çalışmada, bir kamu binasının enerji tüketim yapısı ve çatı özellikleri analiz edilerek, bu tür bir sistemin tasarımı ve performansı araştırılmıştır. Simülasyon sürecinde PVSyst programı ana araç olarak tercih edilmiştir. Bu seçim, yazılımın sunduğu yüksek doğruluk, geniş veritabanı ve detaylı analiz yeteneklerine dayanmaktadır. PVSyst, PV sistemlerin tasarımını optimize etmek için panel özellikleri, eğim açısı ve invertör seçimi gibi unsurları modellemiştir. Sistemin enerji üretim potansiyelini, çevresel faydalarını ve ekonomik avantajlarını ortaya koymuştur. Yazılımın gölgeleme ve kayıp analizleri, enerji verimliliğini artıran çözümler sunarken, ekonomik değerlendirmeler çatı GES'lerin uzun vadeli getirilerini gözler önüne sermiştir. Bu özellikler, PVSyst'i kamu binalarında çatı GES projeleri için güvenilir bir araç haline getirmiştir. Çalışmanın bulguları, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'nun tasarruf hedefleriyle uyumlu olarak, çatı GES'lerin kamu binalarında enerji maliyetlerini düşürdüğünü ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik ettiğini göstermektedir. Sistem, fazla enerjinin şebekeye aktarılmasıyla ek ekonomik fayda sağlarken, enerji verimliliği önlemleriyle birleştirildiğinde daha büyük tasarruflar elde edilmesine olanak tanımaktadır. Sivas'taki kamu binası örneği, çatı GES'lerin teknik ve ekonomik uygulanabilirliğini ortaya koyarak, kanunun hedeflerini destekleyen bir model sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, kamu binalarında çatı GES uygulamalarının enerji verimliliği politikalarına katkısını PVSyst ile analiz ederek, Türkiye'nin sürdürülebilir enerji vizyonuna yönelik bilimsel bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient energy utilization, prevention of waste, alleviation of the economic burden of energy costs, and environmental protection are fundamental priorities of contemporary energy policies. To this end, various legislative measures have been enacted to enhance energy efficiency in the use of energy resources. One such measure is the Energy Efficiency Law No. 5627, which came into effect in 2007. This law establishes a framework to promote energy conservation in public buildings while encouraging the adoption of renewable energy sources. It aims to reduce energy consumption and promote sustainable solutions, thereby highlighting practices that offer both environmental and economic benefits in public buildings. Within this context, solar energy, as a renewable resource, and particularly rooftop solar power plants (rooftop SPPs), play a significant role in achieving these objectives. This thesis investigates the contribution of rooftop SPP applications in public buildings to energy efficiency and conservation goals. The study addresses the general characteristics of solar energy, the operational principles of solar panels, the structure of solar power plants, and the potential of photovoltaic (PV) systems installed on building rooftops. The energy-saving expectations outlined by the Energy Efficiency Law No. 5627 for public buildings are considered, with the feasibility of these targets assessed through a case study of a public building in the Sivas region. Sivas, located in the Central Anatolia Region, was selected as a favorable site for solar energy utilization due to its climatic conditions and solar irradiation potential, which provide a suitable foundation for rooftop SPP projects. The energy consumption profile and roof characteristics of a public building were analyzed to explore the design and performance of such a system. The PVSyst software was chosen as the primary tool for the simulation process, a decision based on its high accuracy, extensive database, and robust analytical capabilities. PVSyst facilitated the optimization of PV system design by modeling key parameters such as panel specifications, tilt angle, and inverter selection. It elucidated the system's energy production potential, environmental benefits, and economic advantages. The software's shading and loss analyses provided solutions to enhance energy efficiency, while its economic assessments underscored the long-term returns of rooftop SPPs. These attributes establish PVSyst as a reliable tool for rooftop SPP projects in public buildings. The findings of this study demonstrate that rooftop SPPs align with the conservation objectives of the Energy Efficiency Law No. 5627 by reducing energy costs in public buildings and promoting renewable energy adoption. The system offers additional economic benefits by enabling the transfer of surplus energy to the grid, and when combined with energy efficiency measures, it facilitates greater savings. The example of a public building in Sivas illustrates the technical and economic viability of rooftop SPPs, offering a model that supports the law's goals. Ultimately, this thesis aims to provide a scientific perspective on the contribution of rooftop SPPs to energy efficiency policies in public buildings through PVSyst-based analysis, thereby contributing to Turkey's sustainable energy vision.