Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi sistemleri için kuruluş yeri seçimi
Site selection for solar energy systems as a renewable energy source
- Tez No: 987471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynakları son yılların en önemli konularından birisidir. Güneş enerjisi santrali (GES) kurulumunda uygun yer seçimi, enerji üretim verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için kritik bir rol oynamaktadır. Literatürde, genellikle açık arazilerde yapılan yer seçimleri üzerine yoğunlaşılırken, çatı alanlarına yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, özellikle çatı uygulamaları için güneş enerjisi santrali yer seçiminde etkili olan Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerini incelemektedir. Çalışmada, çatı alanları için önemli kriterler arasında yıllık güneş ışınım miktarı, güneş panelinin yönü (bakı), sıcaklık, güneşlenme süresi ve toplam enerji potansiyeli, rüzgar potansiyeli, solar panellerin ileriye dönük gölgelenme riski, depo içerisindeki tüketilen elektrik miktarı (öz tüketim), depo çatı alanı, statik yük durumu, çatı tipi ve eğimi ile trafo kapasitesi ve şebeke bağlantı durumu gibi teknik ve yapısal faktörler dikkate alınmıştır. Bu kapsamda, çatılarda güneş paneli kurulumunu etkileyen koşullar analiz edilmiş ve bu faktörlerin uygunluk değerlendirme süreçlerine entegre edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, çatılarda güneş enerjisi santrali kurulumu için belirlenen kriterlerin, mevcut literatürdeki boşlukları dolduracak şekilde bir karar destek sistemi geliştirilmesine olanak tanıdığını ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and renewable energy sources are the most important topics of last decades. The selection of appropriate sites for solar power plant installation plays a crucial role in maximizing energy production efficiency. While the literature predominantly focuses on site selection for ground-based installations, research on rooftop applications is limited. This study explores the use of multi-criteria decision-making (MCDM) methods for selecting suitable locations for solar power plants on rooftops. Key criteria considered in this study include annual solar radiation, panel orientation (aspect), ambient temperature, sunshine duration and total energy potential, wind potential, long-term shading risk, on-site electricity consumption (self-consumption), rooftop area, structural load capacity, roof type and slope, as well as transformer capacity and grid connection status. In this context, the conditions affecting the installation of solar panels on roofs were analyzed and it was aimed to integrate these factors into the conformity assessment processes. The findings suggest that the criteria identified for rooftop solar installations could contribute to the development of a decision support system that fills gaps in existing literature and highlights the need for further research in this area.