Phenotypic and genotypic characterization of potato virus y (PVY) resistance on potato varieties and crosses; study of transmission ability of some PVY strains by aphids
Patates çeşit ve melezlerinde patates y virüsü (PVY) dayanıklılığının fenotipik ve genotıpik karakterizasyonu ve bazı PVY ırklarının yaprak bitleri ile taşınma durumunun araştırılması
  1. Tez No: 490423
  2. Yazar: MAHMOOD AYYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Potyviridae familyasında yer alan Patates Y virüsü (PVY), Türkiye'de patates üretimini etkileyen önemli bir bitki virüsüdür. Bu çalışmada, altı adet ebeveyn (Bettina, Hermes, Nectar, Savanna Slad Blue and Galata) patates çeşidinde ve 5 melez popülasyonda (Bettina × Hermes, Bettina × Nectar, Bettina × Savanna, Bettina × Galata and Bettina × Salad Blue) PVY'ye karşı dayanıklılığın fenotipik (virus inokulasyonu ve DAS-ELISA kullanılarak test etme) ve genotipik olarak karakterizasyonu (GP122718, GP122564, STM0003 ve RysC3 işaretleyicileri kullanılarak) amaçlanmıştır. Ek olarak, Myzus persicae, Aphis gossypii ve Aphis fabae afid türleri tarafından iki PVY ırkının (PVYNTN (A) ve PVYN:O) taşınma kapasitesi araştırılmıştır. Niğde'de patates yetiştirilen alanlardan temin edilen PVY izolatları ve ırkları ile fenotipleme ve genotipleme çalışmalarında gerekli olan inokulum kaynakları hazırlanmıştır. Fenotipik çalışma sonuçlarına göre test edilen ebeveynler arasında Hermes, Salad Blue, Galata, Savanna ve Nectar çeşitleri virüse duyarlı olarak değerlendirilmiştir. Araştırılan melezlerde Bettina × Galata minimum yumru hassasiyeti ile PVY'ye tolrtanslı olarak bulunmuştur. PVY'nin genotipik karakterizasyonu sonucunda, STM0003 markörünün test edilen ebeveynler ve melezlerde fenotipik çalışmalarla uyumlu olduğu ortaya konmuştur. Vektörle taşıma çalışmalarında, M. persicae yaprak biti, test edilen bitkilerde PVYNTN(A) ve PVYN:O taşınmasında etkili vektör olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato virus Y (PVY), a member in the Potyviridae family is a destructive plant virus affecting potato production in Turkey. The present study was conducted to investigate the phenotypic (virus inoculation and testing using DAS-ELISA) and genotypic characterization (using GP122718, GP122564, STM0003 and RysC3 markers) of Potato virus Y (PVY) resistance in six parent potato varieties (Bettina, Hermes, Nectar, Savanna, Slad Blue and Galata) and five crosses (Bettina × Hermes, Bettina × Nectar, Bettina × Savanna, Bettina × Galata and Bettina × Salad Blue). Additionally, transmission capacity of two PVY strains (PVYNTN (A) and PVYN:O) by Myzus persicae, Aphis gossypii and Aphis fabae aphid species were also investigated. The PVY isolates and strains obtained from potato fields of Niğde were used for preparing the inoculum sources for phenotyping and transmission studies. In phenotypic characterization studies among the tested parents, Hermes, Salad Blue, Galata, Savanna and Nectar were evaluated as virus-susceptible. In the analyzed crosses, Bettina× Galata was found as tolerant with minimum tuber susceptibility. The genotypic characterization of PVY revealed that STM0003 marker is compatible with phenotypic data for the tested parents and crosses. In the studies of virus transmission by vectors, M. persicae was evaluated as efficient vector for both PVYNTN (A) and PVYN:O in the tested plants.