Örgütsel davranışın sektörler arası karşılaştırılması ve yönetim psikolojisine etkisi
Inter-sectoral comparison of organizational behavior and influence to psychology of management
- Tez No: 490455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı, örgütsel davranışın farklı sektörlerde faaliyet gösteren yöneticilerin yönetsel karar ve süreçlerindeki etkisini incelemektir. Amaç çerçevesinde öncelikle örgütsel davranış teorik olarak incelenmiş, sektörel tanımlamalar yapılmıştır. Sağlık, Turizm, Gıda sektörleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Uygulama safhasında ise sağlık, turizm ve gıda sektörlerinde çalışan yöneticilere yönelik 15 soruluk anket gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde anket yöneticilere mail ortamında iletilmiştir. Yöneticilerde cinsiyet, yaş, medeni hal, eğitim durumu, sektör deneyimi gibi sorular sorulmuştur. Bunların dışında 5'li likert ölçeğine göre cevaplandırılması istenen sorular sorulmuştur. Grup şirketi olmasından dolayı 77 yöneticiye anket yöneltilmiştir. Anketin uygulandığı kitle orta ve üst düzey yönetici kitlesidir. SPSS 16 paket programında yapılan anketler değerlendirilmiştir. SPSS 16 paket programında anket sorularının güvenilirlik analizi, demografik bilgilerin ve soruların frekans analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte anketlerin sorularının T-testi analizi, Anova analizi gibi analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine the effect of organizational behavior on managerial decisions and processes of managers operating in different sectors. Within this aim, primarily organizational behavior was examined theoretically and sectoral definitions were made. Health, Tourism and Food sectors. During the implementation phase, a 15-question survey was conducted for managers working in health, tourism and food sectors. In the implementation process, survey managers were sent to the mail environment. In the administrators, questions such as gender, age, marital status, educational status, sector experience were asked. Apart from these, the questions asked to be answered according to the likert scale of 5 were asked. Since it is a group company, 77 managers were surveyed. The mass that the questionnaire is applied to is the middle and senior executive body. Questionnaires conducted in the SPSS 16 package program were evaluated. In the SPSS 16 package program, reliability analysis of survey questions, demographic information and frequency analyzes of the questions were made. T-test analysis of the questions of the questionnaires, ANOVA analysis, and so on.