Hastanelerde tesis yönetimi ve güvenliği konusunda yöneticilerin görüşlerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study for the determination of managers opi̇ni̇ons with regards to facility management and safety in the hospitals
  1. Tez No: 405607
  2. Yazar: MEHMET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemizde iyileştiren hastane tasarımları ve akreditasyon konularındaki çalışmalar ile sağlıkta dönüşüm programı sektörde gün geçtikçe tesis yönetiminin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada hastane tasarımı, tesisin yönetimi, güvenliği ile çevre bilinci konularında yeni yaklaşım ve anlayışların hastane işletmesine yansımaları ve hastane yöneticilerinin görüşleri incelenmiştir. Tesis yönetimi ve güvenliğine ilişkin kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarında çalışan yöneticilerin görüşleri açısından karşılaştırılması ve demografik değişkenlerin tesis yönetimi ve güvenliği bakımından değişim meydana getirip getirmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada örneklem seçilmemiş, Türkiye genelindeki tüm kamu ve özel hastanelerin yöneticilerine online anket yöntemi kullanılarak ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Hastanelerde Tesis Yönetimi ve Güvenliği”anketi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastanenin mülkiyet durumu ile yönetici görüşleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kamu hastanelerinde acil durum yönetimi ile çevre ve atık yönetimi görüşlerinin ortalamasının özel sektöre nazaran düşük olduğu, üniversite hastanesi yöneticilerinin örgütsel yönetim görüşlerindeki düzeyin ise özel ve kamuya göre yüksek olduğu görülmüştür. Bunların yanı sıra hastane binasının yaşı arttıkça tesis güvenliği algı düzeyinin düştüğü gözlenmiştir. Aynı durumun hastanenin yatak kapasitesinin artışıyla da yaşandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca kalite belgesi varlığının yönetici görüşlerini etkilediği, yöneticilerin tecrübe süresi arttıkça tesis teknik yönetimine ilişkin olumlu görüşlerinin arttığı görülmüştür. Key Words : Tesis Güvenliği, Tesis Yönetimi, Hastane Yöneticisi, Risk, Çevre Yönetimi, Atık Yönetimi, Bina Yönetimi.
Özet (Çeviri)
Studies related to hospital designs and accreditation have been carried out effectively in our country with the help of Health Transiton Program and the importance of facility management has increased therewith. In this study, the reflections of new approaches and perceptions, which are related to hospital design, facility management and safety and environment, on facility management were examined and hospital manager's view was assessed. It is aimed to compare managers who work in public and private health facilities with regards to their opinions about facility management and safety and to determine whether demographic variables create changes in the perception of facility management and safety. There was no sample and instead It was tried to reach all managers in public and private hospitals all around Turkey by using an online survey tool. The survey tool titled as“ Facility management and Safety in The Hospitals”which was developed by the researcher were used as a data gathering tool. It was identified that there was a correlation between the ownership status of hospitals and the perception of managers.. It was identified that the perception of emergency, environment and waste management in public sector were relatively less than private sector and it was seen that the perception level of university hospital's managers related to organizational management were relatively higher than public ones. In addition to these, It was observed that the level of perception regarding facility management was decreasing as the age of hospital building goes up. It was also concluded that bed rates increased due to the same situation. Moreover, It was seen that perception was affected quality status of hospitals and the level of experience of managers were positively correlated with the perception of technical facility management. Key Words : Facility Safety, Facillity Management, Hospital Manager, Risk Management, Environmental Management, Waste Wanagement, Building Management