Ek ödemeler ve çalışan performansı arasındaki ilişki: Bir sağlık kurumu çalışanlarının algılamaları üzerine araştırma
The relationship between additional payments and employee performance: A survey on the perceptions of employees of a health institution
- Tez No: 490454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda sağlık alanında yaşanan hızlı değişim ve gelişen teknoloji, sağlık kurumlarına verilen önemin artmasına neden olmuştur. Sağlık kurumlarında uygulanan performans sistemleri ve performansa dayalı ek ödemeler ise çalışanların performansını etkileyen öncül faktörlerdendir. Performans yönetim sisteminin bir parçası olarak değerlendirilen performansa dayalı ek ödemeler ise çalışan performansının daha önce konulmuş olan hedeflere göre değerlendirilmesiyle belirlenmektedir. Etkili bir performans sistemi sayesinde yöneticiler, çalışanlar ve dolaylı olarak organizasyon yararlı sonuçlar elde edebilir. Bu çalışmanın amacı performans sistemleri ve performansa dayalı ek ödeme konularını sağlık kurumları/hastaneler açısından incelemektir. Ayrıca performans yönetim süreci ve performans değerlendirme konuları da kapsamlı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın yöntemi olarak da kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid changes in the field of health and developing technology have led to an increase in the importance given to health institutions. Performance systems applied in health institutions and additional payments based on performance are the prime factors affecting the performance of employees. Performance-based additional payments, which are considered as part of the performance management system, are determined by evaluating employee performance against previously established targets. Through an effective performance system, managers, employees and indirectly the organization can achieve beneficial results. The purpose of this study is to examine additional payment issues based on performance systems and performance in terms of healthcare institutions / hospitals. In addition, performance management process and performance evaluation issues are covered extensively. In-depth interviews with people were also conducted as a method of working.