İstanbul'da doğal kaynaklarından cryptococcus neoformans araştırılması
Occurence of cryptococcus neoformans in natural sourcess in İstanbul
- Tez No: 49049
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada istanbul'da konak dışında Cryptococcus neoformans araştırılmıştır. Bu amaçla Nisan 1993-Aralık 1995 tarihleri arasında güvercin dışkısı ve güvercin dışkısı ile kirlenmiş toprak örnekleri incelenmiştir. Toplam örnek sayısı, 49'u avlular, alanlar, saçaklar gibi açık alanlardan, 42'si kafeslerden, Tsi topraktan ve 2'si yuvalardan olmak üzere 100 adettir. Çalışma sonunda sadece Esenler semtindeki bir kafesten alman örnekte Cryptococcus neoformans ayrılmış; böylece toplam % l'lik; 42 kafes örneği gözönüne alındığında ise % 2.3'lük bir sıklık saptanmıştır. Çalışmada Tümbayın değiştirdiği, Staib-Seeliger besiyeri birkaç küçük değişiklik yapılarak kullanılmıştır. Ekilen örnekler 26° Cde 4 hafta üremeye bırakılarak izlenmişler ve üreyen kahverengi maya kolonileri ileri incelemelere alınmıştır. Şüpheli kökenlere; 37° Cde üreme, pirmç-infüzyon ağarda hif oluşturma, üreaz etkinliği, karbonhidrat ve nitrojen assimilasyon deneyleri yapılmış, sonuçta Cryptococcus neoformans olduğu kökenlere farede hastalandıncılık deneyleri yapılarak değerlendirmeye gidilmiştir. Sonuçlar diğer çalışmalarla kerşılaştınlmış, sonuçlar ve gözlemler tartışılmış; bu konuda yeni ve kapsamlı çalışmalara gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study conducted between April 1993-December 1995, droppings Columbia livia and soil samples contaminated with it were screened for Cryptococcus neoformans. One hundred samples 49 of which were obtained from fringes, open areas, etc., 42 from cages, 7 from soils and 2 from nests were included to the study. Cryptococcus neoformans was isolated only from one sample obtained from a cage from quarter Esenler. So 1 % of total samples and 2.3 % of cage samples were positive for Cryptococcus neoformans. In this study Staib-Seeliger medium previously modified by Tümbay with slight additional modifications was used as primary isolation medium. Streaked plates were incubated at 26° C for four weeks and examined for growth of brown colored yeast colonies. Suspicious colonies were further examined for growth at 37° C, hyphea formation on rice-infusion agar, urease activity, carbohydrate (maltose, sucrose, lactose, glucose, galactose) and nitrogen assimilation. The strains that were compatible with Cryptococcus neoformans regarding the results above mentioned tests were examined also for mouse pathogenicity. According the comparison of our results with the results of previous studies and our observations we concluded that further large-scale studies are needed for the determination precise densities of Cryptococcus neoformans in this kind of sources.