Bazı leishmania major antijenlerinin NK sitotoksik aktivitesine ve sitokin salınmasına etkisi
Effect of some antigenic fractions of leishmania major on NK cell cytotoxicity and cytokine secretion
  1. Tez No: 49048
  2. Yazar: ASLIHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
54 ÖZET: Leishmaniasis, insanda protozoa cinsi bir parazit olan Leishmania ile bulaşlanma sonucu oluşan bir hastalıktır. C57BL/6 gibi dirençli fare türlerinde direnç IFN-y ile ilşkili iken, BALB/c'de duyarlılık IL- 4' e bağlıdır. IFN-y ve IL-4 ardışık olarak, Th ı ve Th2 hücrelerinin tercihli etkinleştirilmesine bağlıdır, ancak, NK hücreleri de L. major enfeksiyonunun başlangıcında IFNy-' n ı n başlıca kaynağını oluşturabilmektedir. Diğer yandan T hücre altgruplarının etkinleştirilmesi de, NK hücrelerince sağlanan IFN-y 'ya, kısmen bağlıdır. Kutanöz leishmaniasisli insanda cilt hücre biopsilerinde NK hücrelerinin sayıca artmış olduğu ve ayrıca NK hücrelerinin IFN-y salarak direncin uyarılmasında birincil rol oynadıkları gösterilmiş olduğundan, bu projede L. major çözünür antijenik protein fraksiyonlarının NK hücre sitotoksisitesine ve IFN-y ve IL-4 salınmasına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, yüksek, orta ve düşük molekül ağırlıklı protein fraksiyonları SDS-PAGE ile ayrıştırılarak jelden izole edilmiş ve NK hücre sitotosik etkinliğini ne yönde etkilediği Cr5^ salınması deneyleri ile araştırılmıştır. IFN-y ve IL-4 salınmasına etkileri açısından da kısa dönem lenfosit kültürüne eklenmişlerdir. Sonuç olarak, CAF'ın (Crude Antigenic Fraction) NK hücre55 sitotoksisitesini ve IL-4 salınmasını baskılarken, IFN- Y'nın salınmasını arttırdığı, CAF ' in yüksek molekül ağırlıklı proteinlerinden oluşan fraksiyon 1 ' in ise sadece IFN-y salınmasını arttırdığı gözlenmiştir. Orta molekül ağırlıklı proteinlerden oluşan fraksiyon 2 ise hem NK hücre sitotoksisitesini hem de IL-4 salınmasını baskılamakta ancak IFN-y üzerinde etkili olmamaktadır. Fraksiyon 3' ünde fraksiyon 2 ile benzer etkileri olduğu bulunmuştur. SUMMARY : Leishmaniasis is a parasitic disease of man, caused by the protozoa leishmania. In resistant strains of mice such as C57BL/6, resistance is associated with IFN-y, where as in BALB/c, susseptibility is due to IL-4 production. IFN-y and IL-4 are cytokines provided by preferential activation of Thi and T h2 subsets respectively, but NK cells can be the primary source of IFN-y during initial phase of L. major infection. On the other hand, activation of T-cell subsets depends partially on IFN-y provided by NK cells. Since it has also been shown that a substantial proportion of cells in skin biopsies of man in cutaneous leishmaniasis expresses NK cell markers, as well as the primary role of NK cells in inducing resistance is through IFN-y secretion, in
Özet (Çeviri)
55 sitotoksisitesini ve IL-4 salınmasını baskılarken, IFN- Y'nın salınmasını arttırdığı, CAF ' in yüksek molekül ağırlıklı proteinlerinden oluşan fraksiyon 1 ' in ise sadece IFN-y salınmasını arttırdığı gözlenmiştir. Orta molekül ağırlıklı proteinlerden oluşan fraksiyon 2 ise hem NK hücre sitotoksisitesini hem de IL-4 salınmasını baskılamakta ancak IFN-y üzerinde etkili olmamaktadır. Fraksiyon 3' ünde fraksiyon 2 ile benzer etkileri olduğu bulunmuştur. SUMMARY : Leishmaniasis is a parasitic disease of man, caused by the protozoa leishmania. In resistant strains of mice such as C57BL/6, resistance is associated with IFN-y, where as in BALB/c, susseptibility is due to IL-4 production. IFN-y and IL-4 are cytokines provided by preferential activation of Thi and T h2 subsets respectively, but NK cells can be the primary source of IFN-y during initial phase of L. major infection. On the other hand, activation of T-cell subsets depends partially on IFN-y provided by NK cells. Since it has also been shown that a substantial proportion of cells in skin biopsies of man in cutaneous leishmaniasis expresses NK cell markers, as well as the primary role of NK cells in inducing resistance is through IFN-y secretion, in56 this project, we investigated the role of L. major' s soluble antigenic protein fractions on NK cell cytotoxicity as well as on IFN-y and IL-4 secretion. With this purpose, antigenic fractions with high, intermediate and low molecular weights has been isolated from SDS-PAGE jels and were used in Cr5l release assay for NK cell cytotoxicity and in short term lymphocyte cultures for the detection of their effects on IFN-y and IL-4 secretion. As a result, we have shown that CAF(Crude Antigenic Fraction) while suppressing NK cell cytotoxicity and IL-4 secretion, augments IFN-y secretion. Fraction 1 which is composed of high molecular weight proteins of CAF, augments only IFN-y secretion. The intermediate molecular weight proteins i.e. fraction 2 suppresses both NK cell cytotoxicity and IL-4 secretion, but has no effect on IFN-y secretion. Fraction 3 has a similar effect to fraction 2.