Sağlık sektöründe performans yönetimi ve aile hekimlerinin performanslarının değerlendirilmesi
The performance management in the health sector and the evaluation of primary care physicians performances
- Tez No: 490510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Medicine, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayileşmenin artması ile birlikte yeni iş imkanları ve yeni teknolojiler gelişmeye başlamıştır. Bu doğrultuda artan rekabet ortamında en önemli nokta performans ve kalite olmuştur. Verimliliği artırmanın yolu, performansın yüksek tutulması ve kalitenin korunması ile mümkün olmaktadır. Bu durum sağlık alanında da kendini göstermiş, kaliteli yaşam arzusu insanların taleplerini artırırken sağlık çalışanına da bazı zorlukları beraberinde getirmiştir. Araştırmamız; sağlık çalışanlarının toplum ile en fazla iç içe olan aile hekimlerinin yaşadığı performans sorunları ile Türkiye'deki aile hekimliği sistemini kapsamaktadır. Araştırmamızın amacı; performans ve performans yönetimi kavramlarını sağlık sektörüne uyarlayarak bu konuda aile hekimlerinin yaşadığı zorlukları belirlemek ve Türkiye ile Dünya'da ki aile hekimliği sisteminin karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
As the industrialization grows, new job opportunities and technologies begin to progress. Accorddingly, the most important point is the performance and quality in increasing competition environment. The extension way of productivity is possible by kooping up the quality and performance. This case proves itself in the field of health. While the wish of qualified life raises demands of people, it brings about some difficulties to health workers. Our research includes in both the performance matters which health workers and primary care physicians experience since they are so close to public and the Family Medicine System in Turkey. The aim of our research is to state the hardships that primary care physicians experience, by adapting concepts called performance and management of performance. And additionally to analyze the Family Medicine System between Turkey and the rest of the World.