Sağlık sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinde yetenek yönetiminin sürdürülebilir rekabet avantajı ve finansal olmayan performansa etkisinde kurumsallaşmanın aracılık rolü: Bir vaka çalışması
The mediatory role of institutionalization on the effect of talent management on sustainable competitive advantage and non-financial performance in family businesses operating in the health sector: A case study
  1. Tez No: 866859
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Sağlık Yönetimi, İşletme, Finance, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yetenek yönetimi, işletmelerin çalışanları içerisinde kabiliyetli kimselere ilişkin yetenek havuzu oluşturma, kariyer planlama ve performans değerlendirmelerine bağlı olarak sürekli iyileşmeyi hedefleme gibi eylemler bütünü olarak ifade edilebilmektedir. Yetenek yönetimi, aynı zamanda işletmelerin kalifiye personel ihtiyacını kendi içerisinden keşfetmesine ve böylelikle hem kurumsal hem de çalışan performansını yüksek tutmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle işletmeler genel olarak rekabette entelektüel sermayelerinin verimliliğinden kaynaklı olarak daha ön plana çıkabilmektedirler. Tezin literatür açısından önemi yetenek yönetiminin kurumsal etkilerinde kurumsallaşmanın etkileri bakımından bir kaynak niteliği sergilemesidir. İlişkisel tarama yaklaşımı kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde yetenek yönetiminin alt boyutlarından olan formalleşme ve profesyonelleşmenin sürdürülebilir rekabeti pozitif yönlü olarak etkilediği ve bunun yanı sıra kurumsallaşmanın bu etkileşimde pozitif katkı sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte yetenek yönetimi finansal olmayan performans yani çalışan performansını da olumlu yönde etkilemekte ve kurumsallaşmanın bu etkide profesyonelleşme boyutu ile olumlu bir katkısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Talent management can be expressed as a set of actions such as creating a talent pool for talented people among the employees of businesses, career planning and aiming for continuous improvement based on performance evaluations. Talent management also helps businesses discover their need for qualified personnel internally and thus keep both corporate and employee performance high. Thus, businesses can generally stand out in competition due to the efficiency of their intellectual capital. The importance of the thesis in terms of literature is that it serves as a resource in terms of the effects of institutionalization on the corporate effects of talent management. A relational screening approach was used. As a result of the analysis, it has been seen that formalization and professionalization, which are the sub-dimensions of talent management, positively affect sustainable competition and, in addition, institutionalization makes a positive contribution to this interaction. In addition, talent management also positively affects non-financial performance, that is, employee performance, and institutionalization has a positive contribution to this effect with the professionalization dimension.