Lise öğrencilerinde problemli internet kullanımı ile saldırgan davranışların ilişkisi
The link between problematic internet usage and aggression behavior in high school students
  1. Tez No: 490525
  2. Yazar: ÖYKÜ GÜLKEN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinin problemli internet kullanımları ile saldırganlık davranışları arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmadır. Çalışma grubu, İstanbul'un Kartal ilçesinde bulunan 2016-2017 öğretim yılı güz döneminde 9, 10, 11 ve 12. Sınıfta öğrenim gören ve yaşları 14 ve üzerinde olan 165'i (%40,2) kadın, 245 (%59,8) erkek olmak üzere toplam 410 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin problemli internet kullanımlarını belirlemek amacıyla 'Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği- Ergen' , saldırganlık davranışı boyutlarını saptamak için 'Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 15.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde korelasyontesti kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, öğrencilerin problemli internet kullanımlarıyla saldırganlık davranışı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Literatürde bu konuda yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar bulunduğundan bir çok bölgeden daha geniş örneklemlerle yapılan çalışma sonuçlarına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
This study aims to find the link between problematic internet usage and aggrassion behavior. Study gruop consist of 410 high school students who study at 9th , 10th, 11th and 12th grades at 2016-2017 Education year in Istanbul/Kartal and over 14 years old 165 (40,2 percent of participant) female and 245 (59,2 percent of participats) male persons. To lighten up Problematic Internet Usage the Scale which as“The Scale of Problematic Internet Usage – Adolescents”is used. And to lighten up the comprehance of aggression behavior the scale as“Scale of Aggression”is used. Datas that result of scales analised with SPSS 15.0 Programme. To analise the datas corelation analysis is used. Discovery of research reveals that the relation between Problematic Internet Usage and Agression Behavior is at negative direction and reasonable. There is a need of studies that evaluate the association Problematic Internet Usage and Agression Behavior in bigger grups of students from different regions.