İdari para cezaları
Administrative monetary fines
  1. Tez No: 490524
  2. Yazar: DUYGU BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İdari Para Cezaları, ceza yargılamasının tarihi gelişimi içinde önemli bir yer tutmaktadır. Gün geçtikçe uygulama sahası artarak devam etmektedir. Günümüzde hemen her alanda karşımıza çıkan idari para cezaları, tezimizde 5326 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda; kitap, makale, kanun, yönetmelik ve mahkeme kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde idari para cezası ve kabahat kavramları ayrıntılı olarak açıklanmış, kabahatlerde kusurluluğu ortadan kaldıran haller ile teşebbüs, iştirak ve içtima konuları incelenmiştir. İkinci bölümde yer ve konu itibariyle idari para cezası verme yetkileri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca idari para cezalarının tebliğ ve tahsil süreci ile başvurulacak yargı yolu da açıklanmıştır. Son bölümde ise 5326 sayılı Kanunda yer alan ve idari para cezası yaptırımı uygulanan kabahatler örnek mahkeme kararları ile incelenmiştir. Herhangi bir yargılama makamının işlemine gerek duyulmaksızın idari yaptırımın uygulanmasına bağlı olarak yargı mercilerinin iş yükü azalmıştır. Fakat uygulamada para cezalarının belirlenmesi, kabahatin önlenmesi sonuçlarına ulaşabilmesinde önemli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle, idari para cezalarının günümüz ekonomik koşullarına uygun hale getirilerek caydırıcılık ve etkinlik vasıflarını taşıması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Administrative Monetary Fines have a significant place in the historical development of the criminal proceedings. As the day goes on, the areas of its application continue to increase. In this thesis; the Administrative Monetary Fines which can be encountered in almost every area was assessed within the scope of the Misdemeanor Law. In this scope; books, articles, laws, regulations and court decisions were used. In the first part of the course of administrative penalty and he described in detail the concepts of fault, they become defective in misdemeanor of conspiring with associates to eliminate and to inspection issues. The second chapter includes as of administrative penalty authority to the subject matter are described in detail. In addition, the administrative penalties will be referenced with the process of notification and collection describes the judicial way. In the last chapter is located in the Act No. 5326 and administrative fines enforcement court decisions are explored with misdemeanors examples applied. The workload of the judicial authorities has been reduced due to the administrative sanctions are being imposed without the need for any judicial proceedings. However, in practice, important problems can be encountered while determining the number of administrative fines and achieving to prevent the consequences of the related misdemeanor. For this reason, administrative fines should be adapted to today's economic conditions to be an effective deterrent.