Okulöncesi 4-6 yaş arası çocuklarda anne-baba tutumlarının; Akran ilişkilerine, sosyal uyum yeterliliklerine etkisinin araştırılması
Pre-school children at the age of 4 and 6 investigating the parents attitude and behaviours to the effect of peer relationships, social adaptation adequacie
  1. Tez No: 490542
  2. Yazar: GÜLÇAY KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Şimdiye kadar olan uluslararası yazında anne-baba tutumlarının çocukların akran ilişkileri ve sosyal uyum yeterliliklerine etkisi olduğu bildirilmektedir.Sosyokültürel farklılıklar anne baba tutumları üzerinde etkili olduğundan, bunun çocukların akran ilişkileri ve sosyal uyum yeterliliklerine etkisi önemlidir. Ülkemizde bu konuyu inceleyen araştırma sayısı kısıtlıdır. Bu çalışmada anne baba tutumlarının dört-altı yaş arası çocukların akran ilişkileri ve sosyal uyum yeterliliklerine olan etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya Tekirdağ İl'i Çorlu İlçesi'nde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Özel Anaokulu ile Fevzi Çakmak İlköğretim Okulunun anasınıflarına devam eden dört-altı yaş grubundaki toplam 93 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Anne-Babalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği (Anne formu) ve Okul Sosyal Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada özet olarak izin verici anne babalık stili ile kişiler arası ilişkiler ölçeklerinin negatif yönlü çok zayıf bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiş, izin verici anne baba tutumuna sahip ebeveynlerin çocukların akran ilişkileri ve sosyal uyum yeterliliklerine olumlu yönde gelişim ile ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Buna karşın demokratik ve otoriter tutum ile akran ilişkileri ve sosyal uyum yeterlilikleri arasında negatif bir korelasyon bulunmuş, bu tutumların çocukta akran ilişkilerini ve sosyal uyumu olumsuz yönde etkileyebileceği sonucuna varılmıştır. Bu konuda kültürler arası farklılıkları inceleyecek büyük örneklem üzerinde yapılan çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research of parental attitudes which are so for reported to have an impact in children's peer relations and social cohesion qualification.Socio-cultural differences that impact on maternal and parental attitudes, it is the effect on children's peer relations and social cohesion is an important qualification. Our country is the limited number of studies examining this issue. In this studty was aimed to investigate the effects on social cohesion qualification on peer relationship of children aged four to six years of parental attitudes. In this study, the country of Tekirdağ-Çorlu, depending on the national education directorate Private School Kindergarden with Fevzi Çakmak Elemantry School total of 93 children in the four to six age groups are included. Sociodemographic data from in the research, Parenting Styles and Sizes Scale (Mother Form) is used in Schools and Social Behaviour Scale. In this study, briefly, allowing the parenting styles and interpersonal relations scale was found to have very week negative personality. Allowing parents of children of parents with attitudes, peer relations and social cohesion qualification, it was concluded to be associated with the development in a positive direction. On the other hand, democratic and authoritarian attitude was found a negative correlation between peer relationships in child and social cohesion of these attitudes can affect the results negatively. In this regard, examining the differences between cultures, there is a need for studies on larger samples.