Lise öğrencilerinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, internet bağımlılığı ve aleksitimi arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between attention deficit and hyperactivity disorder, alexithymia, internet addiction in high school students
  1. Tez No: 490541
  2. Yazar: MERVE BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, internet bağımlılığı ve aleksitimi arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Özel Maltepe Uğur Okullarında eğitimlerine devam eden 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencisi 119 katılımcıya, Sosyodemografik Veri Formu, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa formu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAO-26) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, lise öğrencilerinde DEHB, aleksitimi ve internet bağımlılığı arasında anlamlı ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Çocuk ve ergenlerin DEHB düzeyleri yükseldikçe aleksitimi düzeylerinin de yükseldiği, hem aleksitimi hem de DEHB'de gözlenen duygu tanıma ve tanımlamada zorlanma problemi ile birlikte internet bağımlılığının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between attention deficit hyperactivity disorder, internet addiction and alexithymia in high school students. For this purpose, Sociodemographic Data Form, Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale, Young Internet Addiction Test Short Form and Toronto Alexithymia Scale (TAO-26) were applied to 119 participants in 9th, 10th, 11th and 12th grade students attending Private Maltepe Ugur Schools. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between ADHD, alexithymia and internet addiction in high school students. As children's and adolescents' ADHD levels increases, their alexithymia levels also increased, with both alexithymia and ADHD being associated with emotional recognition and identification difficulty, as well as internet addiction.