İnsan kaynakları yönetiminde motivasyon ve eğitim amacıyla sosyal medya kullanımının Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı şirketler genelinde araştırılması
Incorparating the social media into motivation & training practices of human resources management emprical study among companies listed Bursa Chamber of Commerce & Industry
- Tez No: 490570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM PINAR SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hızla gelişen teknolojinin tüm dünyayı etkilediği günümüzde işletmelerin bu duruma ayak uydurabilmeleri için kendilerini sürekli yenilemeleri gerekmektedir. Yenilenme ve değişim sürecinde başarılı olmak isteyen işletmeler en önemli üretim ve hizmet girdisi olan İnsan Kaynaklarına bütçe ayırmak ve yatırım yapmak zorundadır. İnsan Kaynakları Yönetimine ayrılan kaynağın daha etkin kullanılması ve yönetim maliyetinin düşürülebilmesi için“İnsan Kaynakları Yönetiminde Motivasyon ve Eğitim Amacıyla”hızlı, erişilebilir ve ucuz olan“Sosyal Medya”dan yararlanabilme imkânları üzerine bu araştırma yapılmıştır. Uygulamada, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı şirketlerin, İnsan Kaynakları yönetici, uzman ve görevlilerinin İKY'de motivasyon ve eğitim amacıyla Sosyal Medya kullanım yöntem ve tutumları ile sosyo-demografik özelliklerin etkileri anket yöntemi ile araştırılmıştır. Araştırmada, İKY'de motivasyon ve eğitim amacıyla hızlı, erişilebilir ve ucuz olan Sosyal Medyanın disiplin yönetmelikleri ile belirlenen kurallara uygun şekilde kullanılmasının işletmelerin yönetim maliyetlerini düşürerek, motivasyon ve eğitimde etkinlik sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyo-demografik özelliklerden motivasyon amacıyla kullanımda yaş grupları, eğitim amacıyla kullanımda yaş grupları ve cinsiyetin etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, fast growing technology affects the whole world; businesses need to constantly renew themselves in order to keep up with this current situation. Businesses that want to succeed in the process of renewal and change have to allocate budget and invest in Human Resources. This study was carried out on the possibilities of benefiting from“Social Media”which is fast, accessible and inexpensive with“motivation and training in Human Resource Management”for more efficient use of allocated resources or to reduce the cost of Human Resources. In practice, the usage and methods of Social Media were investigated by questionnaire for motivation and education in Human Resources Management in companies registered to Bursa Chamber of Commerce and Industry.Indeed, the socio-demographic of human resources managers, experts or employees social media usage and attitudes were investigated as well. In the study, the appropriate use of the rules determined by the disciplinary regulations of Social Media is reducing the management costs of the enterprises which is fast, accessible and cheap for motivation and education in HRM, and also provide motivation and education effectiveness. Socio-demographic characteristics were found to be influenced by age groups and gender in use of social media.