Tedarik zincirinde ELECTRE modeli kullanarak tedarikçi seçimi üzerine bir uygulama
An application on supplier selection using the ELECTRE model in supply chain
- Tez No: 490605
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojik gelişmelerdeki artış ve piyasaların küresel bir yapıya dönüşmesi nedeniyle günümüzde değişimler çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir ve bu değişiklikler belirsizliklere neden olmaktadır. Bu belirsizlik ortamında, işletmeler belirledikleri kararların doğruluğuna bağlı olarak hedeflerine ulaşabilir ve başarılı olabilirler. İşletmeler tüm faaliyetlerinde belirli kararlar almalıdır ve bu kararların birçoğu işletmenin rekabetçi konumunu etkileyebilecek stratejik kararlardır. Bu kararların en önemlilerinden biri, işletmelerin birlikte çalışacağı tedarikçileri belirtmektir. Tedarikçi seçimi, kalite, maliyet ve müşteri memnuniyeti gibi faktörleri etkileyerek işletmenin uzun vadeli başarısında rol oynayan önemli bir faktör olduğu için yer almaktadır. Bu nedenle, tedarikçi seçim kararının doğru ve objektif bir yaklaşımla yapılması büyük önem taşımaktadır. Tedarikçi seçiminin ise electre modelinin kullanımında ise keşfedici çalışma ve nitel araştırma yöntemi kullanılacaktır. Araştırmacının ise yapılan konu ile ilk başta ön bilgi sağlaması gerekmektedir. Konuya yönelik ilerde daha kapsamlı araştırmaların yapılıp yapılmayacağını ayrıca bir daha sonraları bu konuyla alakalı yapılacak olan çalışmaların veri toplama yönünde araçların gelişmesini sağlamak amacı ile bu araştırma yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde tedarikçi yöntemi ele alınacaktır, ikinci bölümün ise electre yöntemi incelenecektir, üçüncü bölümde ise araştırmaya yönelik yapılan uygulama yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Because of the increase in technological developments and the transformation of markets into a global structure, the changes are taking place very quickly nowadays and these changes cause uncertainties. In this uncertainty environment, businesses can achieve their goals and succeed, depending on the correctness of their decisions. Businesses must make certain decisions in all their activities, and many of these decisions are strategic decisions that can affect the competitive position of the business. One of the most important of these decisions is to specify the suppliers that the businesses will work with. Supplier choice is due to being an important factor playing a role in the long-term success of the business by influencing factors such as quality, cost and customer satisfaction. For this reason, it is very important that the supplier selection decision is made with an accurate and objective approach. The exploratory study and the qualitative research method will be used for the selection of suppliers for the elector model. The researcher needs to provide background information at first. This research was carried out with the aim of ensuring that more comprehensive researches on the subject will be made in the future and that tools for the data collection of studies related to this subject will be developed again. In the first part of the study, the supplier method will be discussed; in the second part, the elective method will be examined; in the third part, the research oriented application will be included.