KOBİ'lerde iç kontrol sisteminin hileyi önlemedeki rolü
The role of SMEs' internal control system to prevent the fraud
- Tez No: 490615
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Küreselleşen dünyada KOBİ'ler esnek yapıları, istihdama katkıları, yeniliğe açık yapılarıyla ekonomide önemli aktör haline gelmişlerdir. Hızla gelişmekte olan KOBİ'lerin aynı zamanda küresel ölçekte yarattığı iş fırsatları ekonomideki yerinin önemli olduğunun bir göstergesidir. Türkiye'de KOBİ'ler mevcut işletmeler içerisinde büyük bir orana sahiptir. KOBİ'ler yarattıkları istihdam, vergi gelirlerinde artış ile ekonominin gelişmesinde önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye'deki KOBİ'ler rekabetçi ve esnek yapıları sayesinde dünyaya açılarak Türkiye'ye ihracat geliri kazandırmaktadır. İç kontrol sistemi, işletmelerin faaliyetlerinin aksamaması ve belirlenen hedeflere ulaşmak için oluşturulması gereken bir sistemdir. Etkin iç kontrol sistemi ile KOBİ'lerin varlıklarının korunması, etkin ve verimli kullanılması, finansal tabloların güvenilirliğinin sağlanması, işletmelerde hile ve yolsuzluk riskinin azaltılması sağlanmaktadır. Bu çalışmada İstanbul ilinde KOBİ ölçeğindeki işletmelerin yöneticilerine KOBİ'lerde iç kontrolün hileyi önlemedeki rolü ile ilgili anket uygulanmış, elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgulara göre, etkin ve verimli bir iç kontrol sisteminin hileyi önlemede pozitif yönlü etkisi olduğu görülmüştür. İç kontrol sisteminin yeterliliği arttıkça hilenin azaldığına ilişkin görüşün KOBİ'lerde de hakim olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs became an important actor with their flexible structures, contribution to employment and innovative structures in the globalizing world economy. New business opportunities in the global economy also created by rapidly developing SMEs are an important indicator in terms of their economic position. SMEs constitute the majority of firms in Turkey. SMEs' significantly contribute the economic development with their employment opportunity, and tax income. Turkey's SMEs has been brought export revenues by being opened to the world through their competitive and flexible sructure. Internal control system is a system which must be established to prevent the disruption of business activities and achieve the set targets. It has been provided that safeguarding, effective and efficient use of assets, ensuring the reliability of financial statements and reducing the risk of fraud and corruption with an efficient internal control system. In this study, managers of SMEs in Istanbul were questioned about the role of internal control on preventing the fraud, obtained data were analyzed by SPSS. According to the findings it was seen that there was a positive effect of established internal control system on the prevention of fraud. The opinion that when adequacy of the internal control system increasing, fraud is decreasing has been also observed according to SMEs.