Belediyelerde katı atıkların yönetimi: Başakşehir Belediyesi örneği
Solid waste management in municipalities: Başaksehir municipality example
  1. Tez No: 490620
  2. Yazar: ŞENOL TEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çevre kirliliklerinin önlenmesinde yerel yönetimler üst düzeyde görevler üstlenmişlerdir. Özellikle kentte yönetim unsuru olarak ön planda olan yerel yönetim birimleri kenti korumak ve bu bağlamda çevreyi kirlilik açısından en aza indirmeye yönelik adımlar atılmıştır. Sözgelimi katı atık yönetimi konusunda belediyeler yetkili ve karar alan kuruluşlardır. Katı atıkların toplanmasından bertarafına kadar olan süreçte tüm sorumluluk yerel yönetimlere düşer. Atık, yok edilmesi gereken bir madde değil geri kazanılması gereken kaynak olarak görülmektedir. Bu açıdan katı atıkların geri dönüşümü, günümüzde ekonomik, çevresel ve yasal olarak önemli bir konu durumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Local administrations have taken up primary functions in preveting environmental pollution. Local administrations, especially those in power in cities, have taken strict precautions to protect the cities and minimize the effets of enviromental pollution. For instance, municipalities are the authorized and decision making organisations in terms of solid wastes. Local administrations are in charge of and responsible for the process, from collecting to disposal, of solid wastes. Wastes are considered to be sources that must be recyled, not as materials to be disposed. Considering these, today recycling solid waste has become a very important issue as far as the economy, environment and law is concerned.