Kamu hastanelerinde zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetleme
Time-based activity-based costing in public hospitals
- Tez No: 490619
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ AYBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kaynakların etkin kullanımına yönelik hem kamuda hem de özel sektörde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar son dönemde özellikle doğru maliyet bilgilerinin elde edilmesi ve bu elde edilen bilgilerden hareketle maliyetlerin yönetilmesine yöneliktir. 1980'li yıllardan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanan ve günümüzde çeşitli uygulama zorlukları nedeniyle terk edilen faaliyet tabanlı maliyetlemenin eksikliklerini ortadan kaldırmak üzere geliştirilen zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetleme, doğru maliyet bilgilerinin elde edilmesinin yanı sıra kurumların kaynaklarının ekin kullanılmasına da yönelik çalışmalardan biridir. Zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetlemeye ilişkin hem akademik alanda hem de uygulamada oldukça fazla çalışmaya rastlanmaktadır. Çalışmamızda, kaynakların etkin kullanımında özellikle pratik kapasiteyi hesaplamaya dahil eden zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetlemenin bir kamu hastanesinde uygulanabilirliğini belirlenmeye çalışılacak ve elde edilen sonuçlar geleneksel hacim tabanlı maliyetlemeden elde edilen sonuçlarla kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
For the effective use of resources many studies is done both in public and private sector. These studies in recent times are mainly directed to obtain accurate cost information and directing costs resulted from this information. Time and activity-based costing, which is developed in an attempt to remove insufficiencies of activity-based costing started to use intensively since 1980s and abandoned by the reason of application difficulties, is one of the studies related with institutions' effective usage of resources in addition to obtaining accurate cost information. There are quite a few studies with regard to time and activity-based costing both in the academic area and in the applied settings. In present study, in a public hospital we are going to specify the applicability of the time and activity-based costing which especially takes the practical capacity into account for the effective use of resources. Acquired results are going to be will be compared with the results obtained from traditional volume based costing.