Hiperprolaktineminin kadın infertilitesindeki rolü
  1. Tez No: 49065
  2. Yazar: İBRAHİM FERHAT ÜRÜNSAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hiperprolaktinemi üreme çağındaki kadınlarda sık karşılaşılan endokrin bir sorundur ve infertilite kliniklerine başvuran kadınlarda anlamlı bir oranda görülür. Hiperprolaktinemisi olan hastalarda galaktore, polimenore, oligomenore, amenore, libido azalması ve infertilite semptomları görülür. Serum prolaktin seviyelerini çok sayıda fizyolojik stimulus artırabilir, birçok farmakolojik ajan hiperprolaktinemiden sorumlu olabilir. Primer hipotiroidizm başta olmak üzere bazı metabolik hastalıklar hiperprolaktinemi ile ilişkili olabilirler. Farmakolojik ajan kullanımının sonlandırılması veya primer hastalığın tedavisi ile çoğu zaman normoprolaktinemi sağlamr. Yüksek serum prolaktin seviyelerinde hipofizer adenom saptanabilir ve varlığı radyolojik tekniklerle saptanabilir. Normal ovulasyon fonksiyonu ve gebelik meydana gelebilmesi için dopamin agonist ve ovulasyon indüksiyon tedavisi gereklidir. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hyperprolactinemia is a common endocrine disorder encountered in women of reproductive age and accounts for a significant proportion of women who present to infertility clinics. Patients with hyperprolactinemia present because of associated symptoms, such as galactorrhea, polymenorrhea, oligomenorrhea, amenorrhea, decreased libido and infertility. Numerous physiologic stimuli may lead to elevation of serum prolactin levels, and many pharmacologic agents have been implicated in the genesis of the disorder. Certain metabolic disturbances, particularly primary hipotiroidism, may also be associated with hyperprolactinemia. Removal of the pharmacologic agent or treatment of causative disorder will usually restore a state of euprolactinemia. Pituitary adenomas may be suspected on the basis of high levels of prolactin and their presence confirmed with radiologic techniques. Therapy with Dopamin agonists and ovulation induction agents may be required for the restoration of normal ovulatory function and pregnancy. 94