Kadın İnfertilitesindeki Hiperprolaktinemik Nedenlerin Bromokriptin-Parlodel ile Tedavisi
Treatment of Hyperprolactinemic Causes of Female Infertility with Bromocriptine-Parlodel
  1. Tez No: 781789
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ERBIYIK
  3. Danışmanlar: UZMAN METİN NURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Hiperprolaktinemi jinekolojik endokrinoloji pratiğinde karşımıza sıklıkla çıkan bir patolojidir. Hipogonadizm ve infertiliteye neden olabilmektedir. Hiperprolaktinemide medikal tedavi, cerrahiye gereksinimi büyük oranda azaltmıştır. Medikal tedavinin ana unsuru dopamin agonistleridir. Bromokriptin uzun yıllar hiperprolaktinemi tedavisinde kullanılan dopamin agonisti olmuştur. Bu yazıda başlıca yazarın Kadın- Doğum uzmanlığı sürecinde, Tıpta Uzmanlık tezi olan 'Kadın infertilitesinde hiperprolaktinemik nedenlerin Bromokriptin ile tedavisi' tezinden yararlanılmıştır. Giriş: Prolaktin hipotalamusun dual kontrolü altındadır. Dopamin sekresyonu önleyen inhibitör sinyal gönderirken, TRH bazı durumlarda prolaktin yükselişini ve salınımını stimüle eder. Dopamin salınımındaki bozukluk, TRH da artış ya da her ikisinin de olduğu durumlarda da prolaktin sekresyonunda artış olur. Hiperprolaktinemi tanısı, iki ayrı ölçümde serum prolaktin değerinin normal aralığın üstünde (396 mU/L) olması ile konur. Prevelansı yetişkin populasyonda %0.4 reprodüktif bozukluğu olanlarda %9-17 gibi yüksektir. Materyal ve metod: Çalışmamız, SSK Bakırköy Doğumevi İnfertilite Kliniğine 1983-1986 yılları arasında müracaat eden 90 infertilite (adet düzensizliği, kıllanma, memeden süt gelmesi, şikayetleri olan) hastayı kapsamaktadır. İnfertilitede latent ya da aşikar hiperprolaktinemi ana konumuz olduğundan vaka seçiminde uterin, tubal ve erkeğe bağlı faktörler dışlanmıştır. 10 latent hiperprolaktinemi olgu da çalışma evrenine dahil edilmiştir. Bromokriptin, semisentetik ergot derivesidir. D1 reseptörlerine karşı antagonist özellikleri varken, D2 reseptör agonisti olarak işlev görür. Yarılanma ömrü kısa olduğundan günde 2-3 kez alınmalıdır . En sık gözlenen yan etkisi bulantı ve kusmadır (hastaların yaklaşık % 60'ında). Baş ağrısı ve postural hipotansiyon, uyuklama, sersemlik, bacak krampları, anksiyete, bulanık görme ve parestezidir. Yan etkiler minimal dozların kademeli artırma, vajinal yol, besinlerle alımla azaltılmıştır. Hastalara çalışma protokolü anlatılıp onamları alındı. Menstrüel kanamanın 2-5. günleri arasında FSH, LH, E2, TFT tetkikleri yapılıp kaydedilmiştir. PRL düzeyi yüksek olanlara, hipofiz BT çekilmiştir. Tartışma: Hiperprolaktinemi sık rastlanan endokrin bozukluklardan biridir. Prolaktin fazlalığının, infertilite, galaktore, hipogonadizm, osteoporoz gibi sorunlara neden olması hiperprolaktinemi tedavisini önemli kılmıştır. Hiperprolaktineminin medikal tedavisinde ilk seçenek olarak uzun yıllar bromokriptin kullanılmıştır. Yan etkilerinin fazlalığı, her gün alınma gereksinimi ve bazı hastaların tedaviye dirençli olmasına rağmen, hastaların tamamı oral beş vakada da, genel durum bozukluğu sebebiyle vajinal kullanım seçeneğini benimsemiştir. Çalışmamıza konu olan vaka sayısı 90'dır. 80 bireyde bariz hiperprolaktinemi 10 vakada latent hiperprolaktinemi mevcuttur. Normal prolaktinemik 10 vakadan 5'inde amenore 6'sında galaktore mevcuttur. 7 vakada gebelik oluşmuştur diğerlerinde semptomlarda iyileşme olmuştur. Gebelik elde edilen olgularda infertilite yaşı en az 2 en çok 10 seneydi. 83 vakada %92 normal siklus, geri dönmüştür 57 olguda ovulasyon olmuştur. 83 (%92) 57 (%63) 36 (%40) 36 vakadan 17 si izlenmiştir 2 si 1. Trimester abort yapmış 10 tanesi sezaryen 10 tanesi NSD. Beklenen klinik iyileşmenin tam gerçekleşmemesi hipofizer gondatropik rezervin yetersizliğine bağlanmaktadır. Sonuç: Kadın infertilitesindeki hiperprolaktinemilerin medikal tedavisinde Bromokriptin'in seçkin bir yeri mevcuttur. Dopaminerjik uyarı ile PRL salgısını bloke ederek normal menstruel fonksiyonların geri dönüşünde temel bir rol oynamaktadır. Nöronal seviyedeki direk etkiyle gonadlar üzerinde gonadotropinlerin işlerliğini artırarak klinik semptomlarda önemli düzelmeler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperprolactinemia is a pathology frequently encountered in gynecologic endocrinology practice. Hypogonadism and infertility may be the cause. Medical treatment of hyperprolactinemia has greatly reduced the need for surgery. Medical The mainstay of treatment is dopamine agonists. Bromocriptine is a dopamine agonist used for many years in the treatment of hyperprolactinemia. agonist. This article is mainly based on the author's Medical Specialty thesis 'In female infertility' during her Obstetrics and Gynecology residency. Treatment of hyperprolactinemic causes with Bromocriptine' thesis. Introduction: Prolactin is under dual control of the hypothalamus. While dopamine sends an inhibitory signal preventing secretion, TRH in some cases it stimulates the rise and release of prolactin. Impaired release of dopamine, increased TRH, or both. There is also an increase in prolactin secretion when both are present. The diagnosis of hyperprolactinemia is based on two separate measurements of serum prolactin is above the normal range (396 mU/L). The prevalence is 0.4% reproductive in the adult population It is as high as 9-17% in patients with infertility disorders. Material and method: Our study was conducted in 90 patients who applied to the Infertility Clinic of SSK Bakırköy Maternity Hospital between 1983 and 1986. infertility (menstrual irregularities, hair growth, milk from the breast, complaints). In infertility, latent or Since overt hyperprolactinemia was our main focus in da da, uterine, tubal and male-related factors were excluded in the case selection. 10 cases of latent hyperprolactinemia were also included in the study population. Bromocriptine is a semisynthetic ergot derivative. It binds to D1 receptors D2 receptor agonist, while it has antagonist properties against the D2 receptor. Because of its short half-life, it is used daily It should be taken 2-3 times. The most common side effect is nausea and vomiting (in about 60% of patients). Headache and postural hypotension, somnolence, drowsiness, drowsiness, leg cramps, anxiety, blurred vision and paresthesia. Side effects may occur at minimal doses It was decreased by gradual increase, vaginal route, and food intake. The study protocol was explained to the patients and their consent was obtained. Menstrual FSH, LH, E2, TFT tests were performed and recorded between days 2-5 of bleeding. Pituitary CT was performed in patients with high PRL levels. withdrawn. Discussion: Hyperprolactinemia is one of the common endocrine disorders. Prolactin excess is associated with infertility, galactorrhea, hypogonadism, The fact that it causes problems such as osteoporosis has made the treatment of hyperprolactinemia important. Hyperprolactinemia For many years, bromocriptine has been used as the first choice in medical treatment. The high number of side effects and the need to take it every day and although some patients were refractory to treatment, all of the patients had a general condition disorder, in all five cases oral and therefore adopted the option of vaginal use. The number of cases in our study was 90. 80 individuals had overt hyperprolactinemia 10 cases had latent hyperprolactinemia. Of the 10 cases with normal prolactinemia, 5 had amenorrhea and 6 had galactorrhea. are available. In 7 cases pregnancy occurred and in others symptoms improved. Infertility in cases where pregnancy was achieved the age was at least 2 years and at most 10 years. In 83 cases 92% returned to normal cycle, 57 cases had ovulation. 83 (%92) 57 (%63) 36 (40%) 17 out of 36 cases were followed up 2 had 1st trimester abortion 10 had caesarean section 10 had NSD. Expected clinical improvement incomplete realization is attributed to insufficient pituitary gondatropic reserve. Conclusion: Bromocriptine has a distinguished place in the medical treatment of hyperprolactinemia in female infertility. Dopaminergic It plays a fundamental role in the return of normal menstrual function by blocking PRL secretion by stimulation. Significant improvements in clinical symptoms by increasing the functioning of gonadotropins on the gonads through direct action at the neuronal level provides.