Estetik eğitim programının beş yaş çocukların estetik yargı ve görsel algı gelişimine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of aesthetic education program on the aesthetic judgment and visual perception development of five-year-old children
  1. Tez No: 490671
  2. Yazar: ESRA ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Estetik Eğitim Programı'nın okul öncesi eğitime devam eden beş yaş çocuklarının estetik yargı ve görsel algı gelişimlerine etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma gruplarının oluşturulmasında“grup eşleştirme”tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Uygulama Anaokulu beş yaş grubundaki 18 deney grubu, 18 kontrol grubu olmak üzere toplam 36 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara okul öncesi eğitim programlarına ek olarak on hafta süreyle haftada iki kez Estetik Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise okullarında uygulanan MEB 2013 okul öncesi eğitim programına devam etmişlerdir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocukların kişisel bilgilerinin toplanarak grupların eşleştirilmesinde kullanılmasını sağlamak için“Kişisel Bilgi Formu”, Taylor ve Helmstadter (1973-1976) tarafından geliştirilen, Acer tarafından 2006 yılında beş-altı yaş grubu çocukları için Türk Kültürü'ne uyarlanmış olan ve araştırmacı tarafından beş yaş çocukları için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Taylor-Helmstadter Çift Karşılaştırmalı Estetik Yargı Ölçeği”ve Frostig (1961) tarafından geliştirilen“Frostig Gelişimsel Görsel Algı Test”i kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yüzde ve frekans, Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubundaki çocukların estetik yargı puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Şekil Zemin Algısı alt boyutunda anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenirken, diğer alt boyutlar ve görsel algı toplam boyutu için benzer bir farklılık olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Estetik Eğitim Programı'nın beş yaş çocuklarının estetik yargı gelişimleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effectiveness of the Aesthetic Education Program on aesthetic judgment and visual perception of the five-year-old children attending at preschool institutions. The study is conducted with pre-test and post-test control grouped experimental design. The group matching technique was employed in constitution of the study groups. The study group consisted of 36 five-year-old children attending at the Kocaeli University Application Kindergarden at the 2016-2017 academic year. Half of participants were attained to one control group and to one experimental group. Aesthetic Education Program was taught to children in experimental group twice a week for 10 weeks in addition to their curriculum. Children in the control group continued to study their preschool education program. In the study, Personal Information Form which collecting for personal information of children and matching groups, the Taylor-Helmstadter Pair Comparison Scale of Aesthetic Judgment which was developed by Taylor and Helmstadter (1973-1976) adapted Turkish culture and validated by Acer (2006) and validity and reliability for five years olds children by the researcher and The Frostig Development Test of Visual Perception which was developed by Frostig (1961) were employed as data gathering instruments. In statistical data analysis, descriptive statistics such as percentage and frequency, Mann Whitney U-Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used. The results indicated that there was a statistically significant difference between the experiment and control group regarding their scores on aesthetic judgment. However it was determined that there was a statistically significant difference between the experiment and control group regarding their scores on Figure-Ground Perception subtest, there was not difference for other subtest and visual perception total scores. Depending on the results obtained, it was concluded that Aesthetic Education Program had a positive effect on the aesthetic judgment of five-year-old children.