Dil eğitimi kapsamında Sabahattin Ali'nin muhtelif köşe yazılarının incelenmesi
Study of Sabahattin Ali's articles in the view of language education
- Tez No: 490683
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amacımız Sabahattin Ali'nin 1944-1948 yılları arasında kaleme aldığı köşe yazılarının eleştirel yönünü, dil eğitimi kapsamında irdeleyerek eğitim dünyasına kazandırmaktır. Çalışma literatür taraması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Temel hareket noktamız Sabahattin Ali'nin muhtelif gazetelerde yazdığı siyasî ve eleştirel boyutu olan metinlerin tespit edilmesi, ardından bağlamda ve arka plandaki anlamlarının ortaya konulmasıdır. Sabahattin Ali, özellikle öykülerinde gardiyan, doktor, kaymakam gibi kamu görevlilerini genel bir çerçevede eleştirmiş, özel isimler vermekten geri durmuştur. Bu tutum, öykünün sınırlı kurgusal yapısının zarar görmemesi ve inandırıcılığının zedelenmemesi için yeğlenmiş olabilir; fakat Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan romanında farklı bir yol izlemiştir. Gerçek yaşamda kendisine muhalif olan kişileri çağrıştıracak biçimde, kahramanlarını fizikî, siyasî, meslekî birtakım ayırt edici özellikleri ile okuyucuya sunmuştur. Sabahattin Ali, İçimizdeki Şeytan romanındaki tutumunu köşe yazılarında bir adım daha öteye taşımıştır. Devrin üst düzey kamu görevlilerini ve siyasilerini genellikle isimlerini vererek eleştirmiştir. Bu durum da bizim daha sağlıklı bir değerlendirme yapmamıza olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Our aim is to put the value of Sabahattin Ali's essays written in between 1944-48 into our education system by going through them in the view of language education. The research has been done by reviewing the resources. Our main goal is to detect the articles having critical points and political arguments and reveal the hidden meanings behind them. Sabahattin Ali deliberately criticized public servants such as guardians, doctors, governors in a general frame and avoided writing their names. He may have done that not to harm fictional structure of the novel and reality of the novel. However, he presented the characters reminding people who were opponent to him in real life and defined them physically, politically and professionally in the novel“İçimizdeki Şeytan”. Sabahattin Ali depicted this attitude, used in the novel“İçimizdeki Şeytan”, more clearly. He usually criticized high ranked public servants and politicians by using their names in those times. This situation has provided us to evaluate it more appropriately.