Türkiye için iklim değişikliğine dayanıklı kentsel planlama modeli önerisi: Eko-kompakt kentler
A model proposal for climate change resilient city planning for Turkey: Eco-compact cities
- Tez No: 490696
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Günümüzde dünya gündeminde en çok tartışılan konuların başında iklim değişikliğine ilişkin sorunlar gelmektedir. Küresel ısınma büyük oranda kentlerde gerçekleştirilen insan faaliyetleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Sorunun çözülmesi için kentlere odaklanılması gereklidir. Tez kapsamında iklim değişikliğine dayanıklı, enerji etkin, sürdürülebilir planlama ve tasarım ilkeleri kentsel alan ve yakın çevresi kapsamında ele alınmıştır. Kentsel alanda planlama ve tasarım aşamasında söz konusu ilkelere göre yapılacak düzenlemelerin enerjiyi etkin kullanan, ekolojik dengesini ve çeşitliliğini sağlamış, düşük karbonlu kalkınma prensiplerini uygulayan kentsel mekanların oluşumunu sağlayacağı sonucu elde edilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak ancak kentin ekolojik temele dayanan sürdürülebilir planlama ve tasarım ilkelerini hayata geçirmesiyle mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the most popular subject in the world agenda is the problems about climate change. Global warming is the result of human activities carried out in the cities. It is necessary to focus on the cities in order to solve the problem. In this thesis, climate change resilient, energy efficient and sustainable planning and design principles were discussed with a scope of urban areas and their vicinities. In conclusion, it was attained that the arrangements based on these principles at the beginning of the planning and design process provides the urban areas where the energy is efficiently used, ecological balance and biodiversity are obtained and the low carbon development principles can be implemented. Reaching to these goals is only possible with the realization and implementation of the sustainable planning and design principles which have the ecological basis.