Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamların icrası
Enforcement of residence and contact orders
  1. Tez No: 490738
  2. Yazar: ÇAĞRI MARDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çocuğun üstün yararının korunması ilkesi, çocukla ilgili her konuda gözetilmesi gereken bir ilke konumundadır. Mahkeme kararlarının icra edilmesi de bu kapsama dâhildir. Mevcut sistemde çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamlar, taşınır bir malın teslim edilmesine benzer şekilde zor kullanarak icra edilmektedir. Bu nedenle İcra ve İflâs Kanunu sistemi içerisinde anılan ilkenin yerine getirilmesi mümkün olmamakta, bu da çocukların psikolojik olarak ciddi zarar görmesine yol açmaktadır.Yeni sistem uzman görüşlerine daha fazla önem vermekte, icra müdürlerinin yetkisini ortadan kaldırmakta ve aile mahkemelerinin müdahalesini artırmaktadır. Ancak tasarıdaki düzenlemelerin genel nitelikte olduğu ve münferit sıkıntıları çözemeyeceği, yeni sorunlar oluşturacağı ve eski sistemin sakıncalarını bertaraf etmeyeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The principle of protecting the best interests of the child is a principle that must be observed in every case regarding the child. Execution of court decisions is also included in this scope. In the present system, the regulations regarding enforcement of residence and access orders are carried out in a similar manner to the delivery of a movable property. Therefore it is not possible to fulfill the principle stated in the system of Code of Enforcement and Bankruptcy, which causes serious psychological damages to children. The new system places more emphasis on opinions of social workers, removes the authority of bailiff and increases the intervention of family courts. However, it is obvious that the new provisions of the draft are made in a very general sense. It is foreseen that the new regulations will not solve individual problems, will create new problems and will not eliminate the drawbacks of the former system.