Roma Hukukunda ve Türk Hukukunda ölüme bağlı tasarruflar
Testamentary dispositions in Roman Law and Turkish Law
- Tez No: 490744
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ölüme bağlı tasarruflar, bir kimsenin terekesinin geleceğine ve yapılmasını arzu ettiği noktalara ilişkin ve hukuki sonuçlarını tasarrufu yapan kimsenin ölümü ile meydana getiren hukuki işlemlerdir. Temelleri Roma Hukuku'nda atılan bu kurum gerek Türk Hukuku'nda gerekse diğer çağdaş hukuk sistemlerinde varlığını sürdürmektedir.“Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda Ölüme Bağlı Tasarruflar”konulu tezimizde ise her iki hukuk sistemindeki ölüme bağlı tasarruflar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Roma Hukuku'nda ölüme bağlı tasarrufları özellikleri, hüküm ve sonuçları ve dönemler içerisindeki gelişmeleri ile ayrıntılı olarak inceleyerek ölüme bağlı tasarruflar içerisinde yer alan kavramların ve kuralların günümüz çağdaş Türk Hukuku'nda nasıl yer aldığını ve onlara ne şekilde kaynaklık ettiği gerek ayrı ayrı bölümlerde gerekse karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Giriş ve sonuç kısmı haricinde toplam üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümde, öncelikle Roma Miras Hukuku hakkında genel bilgiler ve temel kavramlar ile ilgili açıklamalara yer verilerek Roma Hukuku'ndaki ölüme bağlı tasarruflar özellikleri, hüküm ve sonuçları itibari ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türk Hukuku'nda ölüme bağlı tasarruflar, birinci bölümdeki ana ve yan başlıklar doğrultusunda, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddeleri çerçevesinde, güncel mahkeme içtihatlarına yer verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Roma Hukuku'nun ölüme bağlı tasarruflar konusunda Türk Hukuku'na etkilerinin tespit edilebilmesi açısından Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda ölüme bağlı tasarruflar, karşılıklı olarak hüküm ve sonuçları, benzerlikleri ve farklılıkları açısından birlikte incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, çalışmanın tüm bölümlerinde ortaya konulan araştırmalar ile ilgili olarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Testamentary Dispositions are the legal transactions that generate legal consequences relating to the future of a person's heritage and the matters desired to be done in case of death. This subject was founded in the Roman Law and is still existing in Turkish Law and in other legal systems. The aim of the study is to introduce how the concepts and rules that are contained in testamentary dispositions take place in contemporary Turkish Law and the way of being a resource both comparatively and in separate sections by examining the testamentary dispositions of Roman Law in terms of its characteristics, provisions and consequences, and the developments within the periods. In the first part, which consists of three main sections with the exception of introduction and conclusion, firstly general information and basic concepts of Roman inheritance law are explained, then the testamentary dispositions in Roman Law as of its characteristics, provisions and consequences are examined in detail. In the second part, testamentary dispositions in Turkish Law are examined with the current court case law in accordance with the main and sub-headings in the first part and the related clauses of the Turkish Civil Code No.4721. In the third part, testamentary dispositions both in Roman Law and in Turkish Law are examined together in terms of provisions and consequences, similarities and differences to determine the effects of Roman Law on Turkish Law. In the conclusion part, a general evaluation about the researches revealed in all parts of the study is carried out.