Ortaçağ Anadolu Türk sanatında kakma tekniği
Inlay technique in medieval Anatolian Turkish art
  1. Tez No: 490745
  2. Yazar: YASİN EZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmada, kakma tekniğinin tanımı, kullanılan farklı malzemeler ile uygulamaları anlatılır. Birçok farklı malzeme ile uygulanabilen tekniğin, örneklerine ulaşılabilirlik açısından maden ve ahşap malzeme ile kullanımını üzerinde durulmuş olup, bu malzemeler özelinde menşei ve gelişimi üzerine daha detaylı gözlemler aktarılmıştır. Daha sonra Ortaçağ Anadolu'sunda üretim yeri Anadolu olduğu düşünülen maden grubu eser örnekleri üzerinden ilerlenmiştir. Eserlerin sözü edildiği dönem kaynaklarından, seyahatnamelerden örnekler de verilmiştir. Maden grubu eserlerin form özellikleri ile sahip oldukları süsleme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, definition of the inlay technique, different materials that are used and their practices are explanied. The practice on woodwork and metalwork of the technique which can be applied to varied materials is studied as a result of the accessibility to specimens and further detailed observations regarding the origins and development specific to the materials are presented. The work continues with the study of metalwork objects thought to be produced in Anatolia and from the Medieval Anatolia. Examples from the historical sources such as travel boks are also mentioned. Form and ornamental specifications of the metalwork objects are examined.